„Všechny známky ukazují, že po dvou měsících koaličních leteckých útoků, není (IS) oslabený,“ uvedl Walíd Muallim v rozhovoru pro libanonskou televizi Al-Majádín.

Sýrie je podle něj připravená spolupracovat v postupu proti Islámskému státu s jakoukoli zemí. Pokud ale Turecko nezpřísní kontroly na svých hranicích, nepodaří se radikály zastavit, dodal.

„Pokud Rada bezpečnosti OSN a Washington nepřinutí Turecku hlídat hranice, pak žádný z těchto kroků (IS) nezlikviduje,“ prohlásil syrský ministr.

Turecko má se Sýrií zhruba 900 kilometrů dlouhou hranici. Ankara ale popírá, že by podporovala islamistické skupiny v boji proti vládě syrského prezidenta Bašára Asada. Odmítá také, že by záměrně dovolovala radikálům, aby společnou hranici překračovali a přidávali se k bojovníkům IS v Sýrii.

Damašek naopak nechce připustit turecký plán na vytvoření bezletové zóny nad severní Sýrií, podle něj by to v podstatě znamenalo rozdělení země.

Američany vedená koalice podnikla od září stovky náletů na pozice IS. Při operaci nazvané Inherent Resolve (Bytostné odhodlání) bylo podle nedávné zprávy syrské exilové organizace SOHR zabito 785 bojovníků IS a 72 radikálů syrské odnože Al-Káidy.