Izraelská armáda ve svém prohlášení uvedla, že reagovala na vypálení nejspíš „zbloudilých střel”. Kvůli střelbě se na mnoha místech rozezněly sirény.

Izraelci neupřesnili, o jaký typ odvetného útoku šlo. Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která situaci v Sýrii monitoruje z Londýna, uvedla, že šlo o letecký úder na syrskou vojenskou základnu na Golanských výšinách.

Syrští povstalci z fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu na konci srpna oznámili, že obsadili hraniční přechod Kunajtra, který leží v oblasti Golan. Syrská armáda se ale tento klíčový post snažila opět získat. Nyní není jasné, kdo přechod ovládá.

Povstalci drží rukojmí z Fidži

Rebelové zároveň v oblasti dál drží skupinu asi 40 fidžijských příslušníků mírové mise, které tam zajali minulý týden.

Izrael obsadil Golany v roce 1967 a později se z jejich části stáhl. Mezi částí kontrolovanou Izraelem a tou, kterou má pod kontrolou Sýrie, je nárazníkové pásmo, jež střeží mezinárodní pozorovací mise OSN.

Izrael: Radši syrská armáda než radikálové

Pro Izrael je nové, že mu u jeho hranic působí radikálové z fronty An-Nusra.

Syrská armáda „není náš šálek kávy”, říká podle agentury AP Izraelec Gabi Kuniel, který pečuje o vinice nedávno poškozené rovněž minometnou střelbu ze Sýrie, „dáváme ale přednost tomu, když oblast kontroluje syrská armáda, a nikoli nějaká skupina radikálních muslimů z Al-Káidy.”