"Naše děti unesla teroristická skupina, není o tom pochyb," řekl podle agentury AP Netanjahu. Dodal, že probíhá velká operace s cílem zabránit tomu, aby unesení mladíci byli převezeni do Pásma Gazy či jinam. V neděli pak Netanjahu označil za pachatele přímo palestinské hnutí Hamás.

Premiér už v pátek prohlásil, že pokud se únos potvrdí, bude odpovědnost připsána nové palestinské vládě národní jednoty, ve které se spojila do té doby znesvářená hnutí Fatah a Hamás.

Bezpečnostní síly palestinského prezidenta Mahmúda Abbáse ale Izraelcům při pátrání po mladících pomáhají a prý již zatkli více než deset Palestinců. Tato informace vyvolala odsouzení ze strany radikálního Hamáasu, jehož mluvčí Fauzí Barhúm označil jejich spolupráci za ostudnou.

Nejmenovaný armádní zdroj agentuře Reuters řekl, že Izrael vyslal na Západní břeh "významný" počet sil, včetně brigády výsadkářů. Armáda viní z únosu Palestince a má už prý i předběžnou informaci ohledně totožnosti únosců. Zatčeno bylo několik desítek Palestinců, uvedl zdroj.

O jejich osudu se neví

O situaci pohřešovaných mladíků naproti tomu není nic známo. "Nemůžeme potvrdit, jestli jsou naživu, nebo jsou mrtví. V současné době to nevíme," řekl zdroj.

V prohlášení na internetu se podle informace agentury AFP k únosu Izraelců přihlásila skupina, která se označila za Islámský stát v Iráku a Levantě - odnož Palestina-Západní břeh Jordánu. Pravost sdělení formace, která o sobě dala vědět poprvé, se ale nedá ověřit.

Tři mladíci zmizeli ve čtvrtek večer, když stopovali u židovské osady Guš Ecion mezi palestinskými městy Betlém a Hebron. Všichni jsou studenti náboženské školy.