Hnutí odsoudilo ve své televizi Al-Manar nálet na základnu u vesnice Džanta v údolí Biká’a za “bezostyšný útok na Libanon, na jeho území a suverenitu“.

„Útok potvrdil podstatu sionistického nepřátelství a vyžaduje od všech přímý a jasný postoj,“ uvedlo hnutí a pohrozilo odvetou. Podle něj si „vybere čas a místo pro adekvátní odpověď“.

Izrael se k náletu oficiálně nepřihlásil, ale jeho premiér Benjamin Netanjahu ho nepřímo přiznal: „Nebudeme říkat, co děláme, nebo neděláme.“ Ještě dodal, že jeho vláda „udělá vše potřebné pro ochranu bezpečnosti Izraele“. [celá zpráva]

 

FOTO: David Ryneš, Novinky

Podle vysokého izraelského bezpečnostního představitele vojenská letadla útočila na kolonu přepravující ze Sýrie rakety země-země. Údajně mohou nést silnější a nebezpečnější hlavice než většina z tisíců raket ve skladech Hizballáhu.

Hizballáh přiznal, že nálet způsobil hmotné škody, podle něj ale nebyly zasaženy žádné posty raket a děl a nevyžádal si ničí životy. Místní zdroje ale tvrdí, že zemřeli čtyři bojovníci ozbrojeného křídla Hizballáhu.

V létě 2006 proběhla válka mezi Izraelem a Hizballáhem, která si vyžádala na 1300 obětí, většinou na libanonské straně. Izrael ale čelil mohutným sprškám raket šíitů. Konflikt neměl vítěze, což ale považoval za výhru Hizballáh, protože ho izraelská armáda nerozdrtila, jak se čekalo.