Izraelské bezpečnostní složky údajně palestinským úřadům v Gaze zaslaly vzkaz, aby se držely zpátky. "Dalo se jim jasně najevo, že by nebylo dobré nyní testovat izraelskou trpělivost," citovala agentura Reuters nejmenovaný bezpečnostní zdroj.

Dvě rakety nicméně byly již ráno z Gazy vypáleny. Podle armádních zdrojů ale do Izraele nedopadly. Jak uvedla izraelská média, je možné, že si Palestinci jen testovali své zbraně.

Izrael se loučí s Arielem Šaronem. Bránil zemi jako lev

V pohotovosti je izraelský protiraketový systém Iron Dome, kterým Izraelci chrání své území proti palestinským raketám. Armáda měla údajně umístit jednu protiraketu i poblíž farmy, kde se pohřeb uskuteční. Do vzduchu vzlétlo rovněž množství vojenských vrtulníků, které monitorují pásmo Gazy.

Palestinci Šaronovu smrt oslavují

Kvůli obavám, že by mohli extremisté obřad narušit, dohlíží na bezpečnost více než 800 mužů zákona a dalších dobrovolníků.

Vojáci na Šaronově ranči v poušti Negev, kde má být bývalý izraelský premiér pohřben vedle své ženy Lily

Vojáci na Šaronově ranči v poušti Negev, kde má být bývalý izraelský premiér pohřben vedle své ženy Lily.

FOTO: Tsafrir Abayov, ČTK/AP

"Doufám, že žádný šílenec v Gaze si neřekne: Jsou tam všichni, tak s nimi skoncuji," citoval list The Jerusalem Post nejmenovaný zdroj blízký Šaronově rodině. "Budou tam panovat přísná bezpečnostní opatření, takže očekáváme, že všechno proběhne hladce," dodal.

Už v sobotu netajili radost nad Šaronovou smrtí Palestinci v pásmu Gazy i na západním břehu Jordánu. Nepřátelsky se k němu vyjadřovali ve vzácné shodě představitelé hlavních organizací FatahHamás, které si jinak konkurují.