Hlavní obsah

Izrael se rozloučil s Arielem Šaronem. Bránil zemi jako lev

V Izraeli v pondělí pohřbili bývalého premiéra Arona Šarona, který zemřel po osmi letech v kómatu v sobotu ve věku 85 let. Pohřbu se zúčastnilo množství zahraničních hostů včetně českého předsedy vlády Jiřího Rusnoka, amerického viceprezidenta Joa Bidena, britského expremiéra Tonyho Blaira či ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova.

Izrael se rozloučil s Arielem Šaronem. Bránil zemi jako lev

Poslední rozloučení začalo ráno v areálu Knessetu. Po něm dopravil armádní konvoj rakev s Šaronovými ostatky na jeho ranč Šikmim, kde bylo jeho tělo uloženo vedle jeho druhé manželky Lily, jak si zesnulý přál.

Nad rakví promluvili jeho synové Gilad a Omri a také náčelník generálního štábu izraelské armády Benny Ganc.

Důstojníci izraelské armády salutují před parlamentem v Jeruzalémě u rakve s bývalým premiérem Arielem Šaronem.

Foto: Darren Whiteside, Reuters

Při přesunu na ranč učinil průvod ještě zastávku na pahorku Latrun nedaleko Jeruzaléma, kde se konal vojenský obřad.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Na pohřeb Ariela Šarona se sjíždějí světoví státníci

Video: Reuters

Obřad začal v 08:30 SEČ v parlamentu. K přítomným promluvili premiér Benjamin Netanjahu, prezident Šimon Peres a americký viceprezident Joe Biden. [celá zpráva]

„Ariel Šaron bránil a chránil naši zemi jako lev," prohlásil prezident Peres s narážkou na jeho jméno, které v hebrejštině znamená lev boží. Jak doplnil izraelský premiér Benjamin Netanjahu, Šaron byl "jedním z největších vojenských velitelů, které kdy Izrael měl". Vyzdvihl zejména jeho statečnost a pragmatičnost: "Vzpomínky na tebe navždy zůstanou v našich myslích."

Současný premiér přiznal, že občas se Šaronem nesouhlasil a on nesouhlasil s ním, nicméně vždy se snažili společně pracovat "na zajištění bezpečnosti naší země".

Izraelský prezident Šimon Peres se klaní památce Ariela Šarona.

Foto: Baz Ratner , Reuters

Jednotka se připravuje na čestnou salvu u Šaronova hrobu.

Foto: Baz Ratner , Reuters

Příslušníci armády a ochranky izraelského parlamentu nesou rakev se zesnulým premiérem Arielem Šaronem.

V neděli se přišli s premiérem a úspěšným vojenským velitelem rozloučit tisíce Izraelců, i když jeho osobnost je vnímána rozporuplně. [celá zpráva]

Šaron se účastnil čtyř válek, bojoval už ve válce za nezávislost v roce 1948, kdy byl zraněn, a jeho velení pomohlo zvrátit nepříznivý vývoj jomkipurské války v roce 1973.

Jako politik dlouho zastával tvrdou linii. V roce 1982 nařídil vpád do Libanonu, ale po masakru palestinských uprchlíků v táborech Sabrá a Šatíla, jehož se dopustily libanonské křesťanské milice, nařídil stažení. V roce 2005 přišel s průlomovým stažením z okupovaného pásma Gazy, odkud museli odejít všichni židovští osadníci a kde se pak chopilo moci militantní hnutí Hamás. To mu mnozí radikálové vyčítali, Šaron však byl přesvědčen, že bez stažení z okupovaných území nenastane v oblasti mír. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků