„Činíme pokrok a existují velké šance na úspěch,“ komentoval průběh vyjednávání zdroj z ruské delegace. Dodal, že vyjednavači už probírají podrobnosti dohody. Zdárný průběh jednání potvrdila Reuters i íránská strana.

Ruský nákup 500 000 barelů denně by pozvedl export íránské ropy o 50 procent a íránská pokladna by si tak při současných cenách měsíčně přilepšila o 1,5 miliardy dolarů.

To by byla rána pro Západ, který se sankcemi snažil donutit Írán, aby výrazně omezil svůj jaderný program. Sankce v uplynulém roce a půl snížily vývoz ropy z Íránu o víc než polovinu.

Írán se s šesti mocnostmi – mezi nimi i Ruskem – předběžně dohodl už v listopadu, že přestane dál obohacovat uran výměnou za zrušení sankcí. Ve čtvrtek byly rozhovory obnoveny, finální dohoda by podle západních vyjednavačů mohla být v květnu. Jen pár hodin před začátkem čtvrtečního jednání však prohlásil nejvyšší íránský duchovní ajatolláh Alí Chameneí Spojené státy za nepřítele všech muslimů. [celá zpráva]

Islámská republika nadále v současnosti vyváží zhruba milión barelů ropy denně. Dodávky směřují velkou většinou do Asie a téměř z poloviny do Číny.