„(Saúdové) už za bombu zaplatili, mohou přijít do Pákistánu a vzít si, co potřebují,” řekl BBC Amos Jadlin z izraelské vojenské rozvědky.

BBC upozornila, že Rijád nikdy neskrýval ambici získat jadernou zbraň. Už v roce 2009 jeho představitelé oznámili, že překročí-li Írán meze, budou usilovat o bombu.

Technologii k odpálení hlavic má Saúdská Arábie od 80. let. Vlastní pákistánské balistické rakety Ghaurí o doletu cca 2000 km, které vyvinul Pákistán na základě scudu.

Pákistán, který otestoval jadernou bombu v devadesátých letech, není signatářem Smlouvy o nešíření jaderných zbraní NPT. Podepsala ji ale Saúdská Arábie, která pákistánský program financovala od roku 1974, což znamená, že se zavázala, že se zříká práva tyto zbraně vyvíjet nebo je jinak získat. Dokonce je členem koalice požadující bezjaderný Blízký východ. Od roku 1998 se spekuluje, že mezi Rijádem a Islámábádem existuje tajná dohoda ohledně dodávek jaderných zbraní.

Jednání s Íránem

Zpráva o saúdských jaderných ambicích se opět objevila v době rozhovorů o íránském jaderném programu, které mají vyjasnit povahu íránského jaderného programu. Některé země v čele s Izraelem jsou přesvědčeny, že Írán usiluje o atomovou bombu a že zbrojní ambice zastírá mírovým programem. Íránci dlouhodobě poukazují na to, že Izrael má atomovou zbraň, i když to nikdy nepřiznal.

Detaily o íránském programu jsou stále nejasné. Ústav pro vědu a mezinárodní bezpečnost (ISIS) sídlící ve Washingtonu odhaduje, že Írán je schopen do několika týdnů získat dostatek obohaceného uranu potřebného k výrobě bomby. Vychází z předpokládaných zásob obohaceného uranu, jež má Írán k dispozici, a z počtu centrifug, v nichž obohacuje. ISIS ale neuvádí, jak dlouho Írán potřebuje k výrobě bomby samotné.

Írán v současných rozhovorech projevuje ve srovnání s minulými koly větší otevřenost a ochotu dohodnout se. Izrael ale upozorňuje, že motivem vstřícnosti jsou sankce, o jejichž zrušení Teherán usiluje. Podle Izraele se Teherán nikdy nevzdal plánů na získání jaderné zbraně. Izrael by ale za uspokojující považoval jedině úplné zastavení obohacování uranu, na což Írán není ochoten přistoupit. Průlomem je ale již to, že v říjnu Izraelci s Íránci nepřímo jednali. [celá zpráva]

I když se íránský jaderný program dává většinou do souvislosti s izraelským, protože Teherán opakovaně označoval židovský stát jako svého úhlavního nepřítele, nelze zapomínat, že šíitská země sousedí se sunnitským Pákistánem, kde jsou šíité terči sektářského násilí, a že vahábitská Saúdská Arábie podporuje radikální sunnity.

Írán také uvedl, že jaderné zbraně jsou největším nebezpečím světa a vyzval k likvidaci všech. [celá zpráva]