"Osobně nevidím žádné překážky, proč bych se nemohl zúčastnit příštích prezidentských voleb," prohlásil syrský prezident. Asad převzal nejvyšší funkci v zemi od svého otce v roce 2000 a byl potvrzen v hlasování, ve kterém neměl protikandidáta. Znovuzvolen byl pak v roce 2007. Asadova rodina vládne zemi více než 40 let.

Prezidenta i po více než dvouleté občanské válce, která si vyžádala přes 110 tisíc obětí, stále podporují příslušníci syrských menšin - šíitští alávité, k nimž Asad patří, a také křesťané. Opozice, která proti němu bojuje, a mnoho zahraničních vlád ale žádají jeho odstoupení.

Ještě je brzy

Asad v rozhovoru dodal, že o své kandidatuře rozhodne na základě vůle syrského lidu. "Pokud jde o touhu lidí, je ještě příliš brzy o tom mluvit. Můžeme o tom debatovat, až bude stanoveno datum voleb," řekl.

Na jeho slova reagoval v pondělí během návštěvy Paříže americký ministr zahraničí John Kerry. Řekl, že válka v Sýrii neskončí, dokud bude Asad zastávat nejvyšší funkci v zemi.

V souvislosti s konáním mezinárodní konference o Sýrii, která se má uskutečnit na konci listopadu, syrský prezident v rozhovoru uvedl, že ještě "nedozrály podmínky" pro mírové rozhovory s opozicí. "Kdo se toho bude účastnit, jaký vztah mají k syrskému lidu?" prohlásil na adresu takzvané Ženevy 2.

Zemi by měl tento týden navštívit zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí. Damašek prostřednictvím provládního deníku Al-Vatan jeho cestu uvítal, nicméně varoval ho, že musí jednat "objektivně a profesionálně". Totéž zopakoval i Asad, když řekl, že se Brahímí "nesmí odchýlit od své mise" a musí být "nezaujatý".