Článek
"Osobně nevidím žádné překážky, proč bych se nemohl zúčastnit příštích prezidentských voleb," prohlásil syrský prezident. Asad převzal nejvyšší funkci v zemi od svého otce v roce 2000 a byl potvrzen v hlasování, ve kterém neměl protikandidáta. Znovuzvolen byl pak v roce 2007. Asadova rodina vládne zemi více než 40 let.
Prezidenta i po více než dvouleté občanské válce, která si vyžádala přes 110 tisíc obětí, stále podporují příslušníci syrských menšin - šíitští alávité, k nimž Asad patří, a také křesťané. Opozice, která proti němu bojuje, a mnoho zahraničních vlád ale žádají jeho odstoupení.
Ještě je brzy
Asad v rozhovoru dodal, že o své kandidatuře rozhodne na základě vůle syrského lidu. "Pokud jde o touhu lidí, je ještě příliš brzy o tom mluvit. Můžeme o tom debatovat, až bude stanoveno datum voleb," řekl.
Na jeho slova reagoval v pondělí během návštěvy Paříže americký ministr zahraničí John Kerry. Řekl, že válka v Sýrii neskončí, dokud bude Asad zastávat nejvyšší funkci v zemi.
V souvislosti s konáním mezinárodní konference o Sýrii, která se má uskutečnit na konci listopadu, syrský prezident v rozhovoru uvedl, že ještě "nedozrály podmínky" pro mírové rozhovory s opozicí. "Kdo se toho bude účastnit, jaký vztah mají k syrskému lidu?" prohlásil na adresu takzvané Ženevy 2.
Související témata

Syrský prezident Bašár Asad

Ministr zahraničních věcí USA John Kerry
Zemi by měl tento týden navštívit zmocněnec OSN pro Sýrii Lachdar Brahímí. Damašek prostřednictvím provládního deníku Al-Vatan jeho cestu uvítal, nicméně varoval ho, že musí jednat "objektivně a profesionálně". Totéž zopakoval i Asad, když řekl, že se Brahímí "nesmí odchýlit od své mise" a musí být "nezaujatý".