„Chtěli bychom pryč, ale firma nás nepustí. Jsme bezmocní. Lituji, že jsem sem šel, ale co mám teď dělat? Chtěli jsme si vydělat, ale měli jsme smůlu,“ řekl listu jeden z Nepálců zaměstnaných při výstavbě zcela nového města Lusail.

Projekt má rozpočet 45 miliard dolarů (862 miliard korun) a jeho součástí je i výstavba nového stadiónu pro 90 tisíc návštěvníků.

Nepálci v Kataru jsou novodobí otroci, napsal Guardian. Většinou zadlužení dělníci, kteří se do Kataru dostali přes zprostředkovatele, jimž museli zaplatit, přespávají ve špinavých ubytovnách v pokojích pro až 12 osob.

Zaměstnavatelé jim podle listu berou pasy, aby nemohli utéct, občas jim celé měsíce neplatí a dokonce jim odpírají i přístup k pitné vodě na staveništích v poušti.

Bez jídla celý den

Pracovali jsme s prázdným žaludkem 24 hodin. Dvanáct hodin práce a pak celou noc bez jídla. Když jsem si stěžoval, nadřízený na mě zaútočil a vykopl mě z tábora bez peněz. Musel jsem žebrat o jídlo u ostatních dělníků,“ řekl novinářům 27letý Ram Kumar Mahara.

Tyto podmínky a neskutečný počet úmrtí dělníků ve skutečnosti ukazují, že už to není jen nucená práce, ale otroctví.Aidan McQuade

Nepálská ambasáda v Dauhá jen mezi 4. červnem a 8. srpnem zaznamenala 44 úmrtí těchto dělníků. To znamená, že bezmála každý den zemřel jeden dělník. Více než polovina z nich zemřela na selhání srdce či v důsledku nehody na pracovišti. Na velvyslanectví se také obrátily tři desítky pracovníků, kteří žádali o ochranu před svým zaměstnavatelem, jenž se k nim podle jejich tvrzení chová brutálně.

Podle Guardianu vyvolávají zjištění pochyby, zda by se šampionát v Kataru měl konat. Katar je díky svým zásobám ropy a plynu jedním z nejbohatších států na světě, Nepál naopak jedním z nejchudších.

„Je to jasný důkaz systematického použití nucené práce. Tyto podmínky a neskutečný počet úmrtí dělníků ve skutečnosti ukazují, že už to není jen nucená práce, ale otroctví,“ komentoval kauzu ředitel organizace za práva zaměstnanců Anti-Slavery International Aidan McQuade.

Komitét, který dohlíží na přípravy mistrovství v roce 2022, bere podle svého vyjádření zjištění Guardianu vážně. „Byli jsme informováni, že se nařčeními zabývají příslušné vládní úřady,“ uvedl.

Stadióny, hotely i letiště za sto miliard

Námezdní dělníci ze zahraničí v Kataru tvoří 90 procent pracovní síly. Nepálců je 40 procent. Předpokládá se, že v souvislosti s mistrovstvím najme Katar až 1,5 miliónu dalších pracovníků.

Katar za výstavbu nových stadiónů, ubytoven, silnic, letiště i vysokorychlostní železnice odhadem utratí 100 miliard dolarů (téměř dva bilióny korun).

Práce vztahující se k fotbalovému šampionátu jsou přitom součástí ještě širšího plánu přebudování pouštního emirátu v příštích dvou desetiletích.

Má se za to, že v otrockých podmínkách žije na světě až 21 miliónů lidí.