"Ministerstvo zahraničí (USA) dovolilo omezenému počtu zaměstnanců vlády a jejich rodinám opustit Egypt vzhledem k politickým a sociálním nepokojům, které se tam odehrávají," uvedl úřad podle agentury AFP. Zaměstnanci americké vlády v Egyptě ani jejich příbuzní nemusí v tuto chvíli ministerstvo uposlechnout.

Administrativa amerického prezidenta Baracka Obamy, který je v současnosti na návštěvě na jihu kontinentu, zároveň vydala varování, podle kterého mají Američané do Egypta cestovat pouze v nezbytných případech.

Dva mrtví, desítky zraněných

V Egyptě v pátek demonstrovaly desetitisíce stoupenců i odpůrců zdejšího islamistického prezidenta Muhammada Mursího. V Alexandrii, která je druhým největším městem v zemi, byli při střetech obou táborů podle egyptských bezpečnostních činitelů a zdravotníků zabiti dva lidé a dalších nejméně 85 lidí utrpělo zranění. Jednou z obětí je Američan, jeho smrt potvrdilo americké ministerstvo zahraničí.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Příznivci a odpůrci Mursího se střetli v Alexandrii

Podle lékařského zdroje, který citovala agentura AFP, šlo o jednadvacetiletého muže, který podle šéfa bezpečnosti v Alexandrii pracoval v tamním americkém kulturním středisku. Egyptská státní televize uvedla, že o život přišel americký novinář. Zprávy o tom, jak dotyčný zahynul, se však rozcházejí. Podle zdrojů agentury Reuters Američan zemřel po bodné ráně do hrudníku. Zdravotnický zdroj agentury AFP však uvedl, že mladík byl postřelen a převezen do nemocnice.

Třetí páteční obětí se stal muž, který zahynul při explozi v Port Saídu v ústí Suezského kanálu. Podle policie byla příčina výbuchu nejasná. Demonstranti ale v domnění, že šlo o bombu, zaútočili na místní kancelář islamistické strany.

V neděli, kdy uplyne rok od nástupu zvoleného prezidenta Mursího do úřadu, se v zemi čekají další velké demonstrace.