„Nechápu, proč ho zastřelili. Všichni ho tu znali a věděli, že se chová divně. Není to poprvé, co provedl hloupost,“ řekl serveru Jediot Achronot David Dahan, jeden z věřících, kteří v pátek ráno přišli ke Zdi nářků k modlitbě. „Znal jsem ho asi tři roky. Pořád si na něco stěžoval, na vládu, na úřady,“ prohlásil Dahan.

Záchranáři odvážejí tělo oběti střelby od jeruzalémské Zdi nářků

Záchranáři odvážejí tělo oběti střelby od jeruzalémské Zdi nářků

FOTO: ČTK/AP

„Všichni věděli, že se občas chová divně. Jednou dokonce řekl, že konvertoval k islámu,“ doplnil další z místních židů. „Ten člen ochranky ho asi neznal, což je divné, protože on se tu znal se všemi,“ dodal.

„Ráno tady seděl, četl si noviny jako vždycky. Pak zakřičel a zamířil k toaletám. Poté jsem uslyšel asi deset ran,“ řekl Dahan.

Místo střelby u jeruzalémské Zdi nářků

Místo střelby u jeruzalémské Zdi nářků.

FOTO: Ammar Awad, Reuters

Záchranáři z Červené Davidovy hvězdy se pokoušeli muže oživit asi 20 minut, ale marně. Strážce, který po něm střílel, byl předveden k výslechu.

Citlivé místo

Zvolání Alláhu akbar (Bůh je největší) často volí arabští či muslimští teroristé před spácháním atentátu. Člen ochranky proto zřejmě považoval muže za palestinského extremistu a nekompromisně zakročil.

Z bezpečnostního hlediska je Zeď nářků a její okolí choulostivým místem. Místo je posvátné jak pro židy, tak pro muslimy, navíc se zde pohybuje značné množství turistů. Zachování naprosté bezpečnosti je proto pro izraelské úřady prioritou.