V Basře vybuchla dvě auta plná náloží, která stála před autobusovou zastávkou na parkovišti a před restaurací. Kromě nejméně třinácti obětí si exploze vyžádaly 27 zraněných. Šíitskou Basru dosud vlna atentátů nepostihla.

Odstraňování následků atentátu v Basře

Odstraňování následků atentátu v Basře

FOTO: Atef Hassan, Reuters

Krátce poté zasáhla vlna explozí Bagdád. Ve městě výbuchy devíti náloží v převážně šíitských čtvrtích zabily 37 osob a zranily přes 100 dalších. Útoky byly podniknuty hlavně na stanicích autobusů a u tržišť.

Při střetech v sunnitské západní provincii Anbár bylo v noci na pondělí zabito 24 policistů, oznámily podle agentury AFP policie a zdravotnické zdroje. Dvanáct policistů přišlo o život při operaci s cílem osvobodit další muže zákona, které vzbouřenci zajali v sobotu na dálnici z Iráku do Jordánska a zadržovali v pouštní oblasti.

Dalších 12 policistů bylo zabito při dvou nočních útocích na dvě policejní stanice v Hadíse v téže provincii.

Žena míjí místo atentátu v Bagdádu

Žena míjí místo atentátu v Bagdádu

FOTO: Mohammed Ameen, Reuters

Oběťmi posledních útoků v zemi jsou už nejen většinoví šíité, ale také sunnité, v sobotu byl zabit i sunnitský duchovní.

Strach ze sektářské války 

Panují obavy, že sektářské násilí v zemi může dosáhnout podobného rozsahu jako kolem roku 2007, kdy je Američané zvládli jen s největším úsilím.

Následky atentátu v Bagdádu

Následky atentátu v Bagdádu

FOTO: Mohammed Ameen, Reuters

Atentáty jsou také dávány do spojitosti s občanskou válkou v Sýrii, kde je mezi nejsilnějšími vzbouřeneckými skupinami fronta An-Nusra, která se hlásí k Al-Káidě a k sunnitskému neuznanému Islámskému státu v Iráku, jehož bojovníci stojí za většinou sektářských útoků na šíity.