„Představitelé sionistického režimu (Izraele - pozn. red.) čas od času hrozí vojenskou invazí. Sami ale vědí, že pokud udělají sebemenší chybičku, islámská republika srovná Tel Aviv a Haifu se zemí,“ prohlásil Chameneí v televizním projevu.

Zatímco Írán tvrdí, že jeho jaderný program má civilní účely, Západ a Izrael se obávají, že Teheránu jde o výrobu atomové bomby. Izrael v minulosti varoval Írán před svým vojenským úderem, pokud bude pokračovat v rozvoji programu.

USA jsou zásadně proti

Ajatolláh Chameneí současně reagoval na slova amerického prezidenta. Barack Obama při své první prezidentské návštěvě Izraele ve středu řekl, že USA „učiní všechno nezbytné“, aby zabránily Íránu v získání jaderné bomby. Obama to uvedl po setkání s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem.

Íránská jaderná zařízení

Íránská jaderná zařízení

FOTO: Ondřej Lazar Krynek, Novinky

Chameneí už ve středu u příležitosti příchodu nového roku podle perského kalendáře nabádal Íránce, aby vydrželi tlak, který vytvářejí ekonomické sankce Západu. Varoval také, že tento tlak zřejmě v brzké době nepoleví.

Pokud ale Íránci vydrží, příštích dvanáct měsíců bude podle ajatolláha epochou politického a ekonomického rozvoje. „Neznamená to ale, že nevraživost nepřátel poleví,“ upozornil Chameneí v narážce na odpor Západu k jadernému programu islámské republiky.

Ajatolláh poznamenal, že se rozhovorům s USA o jaderném programu nebrání, ale je v tomto ohledu spíš pesimistou.