Co se týče ekonomické role ČR v arabském světě, šéf LAS zdůraznil investice. „Český průmysl má v této části světa velmi dobrý zvuk, hned po německém průmyslu“ poznamenal Músá. České firmy se v arabském světě mohou uplatnit například při investicích do energetické infrastruktury, železniční a silniční sítě nebo do oblasti životního prostředí. V souvislosti s českými firmami šéf LAS poukázal na to, že na mnoha místech Káhiry lze zahlédnou vozy Škoda.

Od ČR očekává objektivní postoj na Blízkém východě

S Klausem během rozhovoru řešil také tradiční téma izraelsko-palestinského konfliktu. Ke snaze obnovit před více jak rokem přerušené rozhovory Músá uvedl, že by nemělo jít o „rozhovory pro rozhovory“. Americký vyjednavač George Mitchell by se podle šéfa LAS  do regionu měl vrátit během dvou týdnů.

Za klíčovou podmínku pro obnovu dialogu Músá označil zastavení výstavby židovských osad na palestinských územích. „Izrael musí zastavit výstavbu osad,“ zdůraznil šéf LAS. Právě tímto požadavkem podmiňují obnovení rozhovorů, po kterém volá Izrael, palestinští předáci.

Pokud se jedná o českou diplomacii, Músá doufá, že bude hrát v konfliktu objektivní roli. „Doufám, že česká diplomacie bude vždy hrát objektivní roli v arabsko -izraelském konfliktu,“ sdělil s tím, že také věří, že ČR se postaví proti výstavbě židovských osad na palestinských územích. Ocenil v této souvislosti současný postoj EU a amerického prezidenta Baracka Obamy.

Knihu si hned přečte

Músá ke Klausově kontroverzní knize zaměřené proti bojovníků s globálním oteplováním uvedl, že ho téma zajímá. „Bude to hned další kniha, kterou si přečtu,“ prozradil. „Jde o jiný pohled na problém“ řekl k publikaci.

"Velmi pozorně jsem poslouchal, co říkal,“ uvedl k pondělnímu Klausovu projevu při prezentaci publikace v arabštině.

Klaus ve středu třídenní návštěvu Egypta končí, odpoledne se vrací do Prahy. Po jednání s šéfem LAS se ještě setkal s egyptským premiérem Ahmadem Nazífem.