Izraelci plavidlo Francop ve středu přinutili zakotvit v přístavu Ašdod, kde byly zbraně vyloženy. Byly zamaskovány pod běžným zbožím a posádka podle Izraelců neměla s nákladem nic společného. Loď proto mohla ještě ve středu večer izraelský přístav opustit.

Aš-Šark al-Avsat s odvoláním na nejmenované izraelské zdroje napsal, že Izraelci původně chtěli na loď zaútočit, ale ustoupili od toho kvůli nesouhlasu USA.

Střely nalezené na lodi Francop

Střely nalezené na lodi Francop

FOTO: Amir Cohen, Reuters

Podle izraelského vyšetřování zbraně byly uloženy na palubě jiné, íránské, lodě, která vyplula před čtrnácti dny z íránského města Bandar Abbás. Dorazila do egyptského středomořského přístavu Dimját a tam byl po třech dnech náklad přeložen na loď Francop, která patří německému majiteli a kterou používá jedna kyperská společnost.

Oficiálním cílem byla Sýrie

Izraelské námořnictvo, které monitoruje podezřelé aktivity ve Středozemním a Rudém moři, se na Francop zaměřilo krátce po jejím vyplutí z Dimjátu. Francop směřovala do kyperského Limassolu a pak chtěla plout do Sýrie. Izraelci kontaktovali posádku a požádali o povolení provést rutinní kontrolu nákladu. Z dokladů vyplývalo, že cílem plavidla je syrská Lázikíja. Izraelci začali otevírat kontejnery a zjistili, že u otvorů jsou sice balíky polyetylenu, ale za nimi byly ukryty rakety, protitanková munice, granáty a náboje do samopalů.

Sýrie a Írán vyzbrojují Hizballáh a Izraelci jsou přesvědčeni, že adresátem zásilky byla právě tato skupina, což ale Hizballáh popřel.