"Sebevražední útočníci mířili na doupata nevěřících a pilíře šíitského státu odpadlíků na území kalifátu," uvádí se v prohlášení s datem 26. října, které bylo zveřejněno na internetových stránkách, kde radikálové obvykle zveřejňují svá prohlášení. Pravost prohlášení zatím nebyla ověřena.

Nejkrvavější atentáty v Iráku od začátku války

V textu je dále zmíněno, jak byly vybrány cíle útoku: "Mezi vybranými terči bylo ministerstvo útlaku známé jako ministerstvo spravedlnosti a bagdádské provinční shromáždění...Nepřátelé rozumějí pouze jazyku síly."

Stejná skupina se přihlásila i k útokům u vládních ministerstev, které si v srpnu vyžádaly 95 lidských životů.[celá zpráva]

Mezi 160 oběťmi je třicet dětí

Podle CNN si atentáty vyžádaly 160 obětí, je mezi nimi i třicet dětí , které zahynuly v mikrobusu před budovou ministerstva spravedlnosti. Mezi zraněnými jsou i tři Američané. [celá zpráva]

K útokům použili atentátníci vozidla plná výbušnin. V jednom jich byla tuna, v druhém 750 kilogramů. Zatím není jasné, jak se jim navzdory kontrolám podařilo tak velké nálože dostat do centra. K rozsahu tragédie ale přispělo nesporně otevření silnice u obou budov a fakt, že betonové zátarasy byly přemístěny blíže k vchodům.

Podle agentury Reuters použili útočníci dva minibusy, další zdroje ale uvádějí, že bylo použito k jednomu z nich malé nákladní auto. Podle CNN mělo jít o bílý pick-up, který byl ukraden ve Fallúdži a původně patřil ministerstvu vod.