„Někteří mladí lidé byli ubiti k smrti za to, že skandovali při protestech slogany,“ napsal na svém webu Karrúbí. Vyzval k vytvoření nezávislého výboru, který by prověřil jeho důkazy v „klidné atmosféře“.

Už v neděli Karrúbí přišel s obviněním, že zadržení byli znásilňováni bez ohledu na pohlaví. [celá zpráva]

Jeho tvrzení podporovalo několik organizací ochránců lidských práv. Mluvčí parlamentu Ali Laridžání, který se ve vyšetřování týrání zadržených vězňů už dříve angažoval, toto obvinění odmítl jako zcela nepodložené. [celá zpráva]

Režim však mučení zadržených už dříve přiznal. Nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí dokonce na konci července nařídil uzavřít jednu z vazebních věznic Kahrízak, protože selhala při ochraně práv zadržovaných. Její ředitel a tři dozorci byli zatčeni. 

Podle pondělního sdělení opozice při velkých protestech po prezidentských volbách, které vyhrál s neuvěřitelným náskokem dosavadní kontroverzní prezident Mahmúd Ahmadínežád, zahynulo 69 lidí. Úřady přiznaly 26 obětí. [celá zpráva]

V úterý však úřady přiznaly, že zatčeno bylo 4000 osob, ale 3700 je jich už na svobodě. S více než stovkou byly zahájeny procesy. Před soudy stanuli významní představitelé opozice, právníci, novináři, zaměstnanci zahraničních ambasád a aktivisté. V zahraničí jsou procesy kritizovány.