Hlavní obsah

Írán popřel znásilňování zadržených demonstrantů

Předseda íránského parlamentu Alí Larídžání ve středu popřel podezření, že někteří ze zatčených demonstrantů byli ve věznicích znásilněni. Larídžání označil tato obvinění za nepodložená. Podezření zveřejnila opozice, která také v úterý uvedla, že počet obětí zásahu proti demonstrantům dosáhl výše 69.

Írán popřel znásilňování zadržených demonstrantů

Larídžání už dříve slíbil, že se parlament bude zabývat podezřením, že jsou na věznicích násilím vynucována přiznání ze spiknutí, jež vedlo k povolebním protestům.

Reformní opoziční kandidát na prezidenta Karrúbí v neděli řekl, že mnoho ze zatčených, ženy i muži, bylo znásilněno, trpí depresemi a jsou ve špatném psychickém i fyzickém stavu. [celá zpráva]

"Parlament nechal tuto informaci prošetřit a zjistil, že ve věznicích Kahrízak a Evín vězni nebyli znásilněni ani sexuálně zneužiti. Tato tvrzení jsou naprosto neopodstatněná," řekl Larídžání.

Nejméně tři zatčení v Kahrízaku však zemřeli. Duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí nechal koncem července tuto věznici uzavřít, protože neodpovídala íránským standardům pro vězeňská zařízení. Úřady pak přiznaly, že v Kahrízaku byli lidé mučeni. Velitel věznice a tři dozorci byli zatčeni.

Podle opozice při velkých protestech po prezidentských volbách, které vyhrál s neuvěřitelným náskokem dosavadní kontroverzní prezidenta Mahmúd Ahmadínežád, zahynulo 69 lidí a zatčeno bylo 4000 osob. Z nich asi 300 je stále ve věznicích, s více než stovkou byly zahájeny procesy. Oficiálně bylo přiznáno 26 mrtvých. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků