Obama požaduje zastavení rozšiřování židovských osad na Západním břehu Jordánu a chce, aby vznikl palestinský stát. To Netanjahu odmítá. Oba politici se sice vyhnuli vzájemným výpadům, ale na žádném ze zásadních témat se neshodli. Vážné rozpory se projevily při jednání o íránském jaderném programu, kde Netanjahu tlačil na Obamu.

Podle Obamy Bushův plán izolace Teheránu neuspěl a je třeba jednat. Obama chce do konce roku zahájit vážná jednání. Netanjahu si vyjádřil naději, že „Obama uspěje“, ale byla to jen diplomatická fráze, zdůrazňuje list Ha´arec . Netanjahu zopakoval, že Izrael má právo se bránit. Podle komentátora listu Ha´arec to znamená, že Netanjahu dal USA čas do konce roku, aby diplomatické jednání uspěla. Netanjahu podtrhl, že je potřeba zabránit tomu, aby Írán získal „vojenskou jadernou kapacitu“.

 

O možném útoku Izraelců na íránská jaderná zařízení se spekuluje už delší dobu. Část Bushovy administrativy byla tomuto plánu zřejmě nakloněna. Bez tichého souhlasu USA by se mohl těžko uskutečnit, protože izraelské stroje by při útoku musely přeletět přes Irák

Obama nedonutil Netanjahua kývnout na Palestinský stát

Obama otevřeně hovořil, že řešení blízkovýchodního problému přinese vznik palestinského státu. Řekl to po jednání s Netanjahujem, které se překvapivě protáhlo. „Dosáhnout řešení v podobě dvou států není jen v zájmu Palestinců, ale také Izraelců, Spojených států a  mezinárodního společenství ,“ řekl Obama.

Izraelského premiéra, který vždy byl proti vzniku palestinského státu, však nezlomil. „Nechceme vládnout Palestincům. Chceme, aby si vládli sami,“ řekl Netanjahu, aniž by zmínil vznik samostatného palestinského státu. Netanjahu také zdůraznil, že Palestinci musejí uznat Izrael jako židovský stát. Je však ochoten okamžitě jednat.

Palestinský vyjednávač Saíb Irikát Netanjahuova slova odmítl jako pokrytecká: Jak si máme sami vládnout, když izraelská okupace pokračuje na západním břehu Jordánu i v Gaze?
 
Obama také neuspěl v tlaku, aby Izrael zastavil rozšiřování židovských osad na západním břehu Jordánu, přestože zmínil, že Izrael se v dohodě z roku 2003 zvané "cestovní mapa" zavázal, že výstavbu zastaví.

Netanjahu zmínil, že otázka osad je otázkou vzájemné dohody. Volil příklad Gazy: „V Gaze jsme rozebrali osady a teroristická infrastruktura se vrátila.“

Netanjahu tak dal tvrdý direkt dvěma Obamovým zahraničně politickým iniciativám. Obama by rád pokročil v blízkovýchodním mírovém procesu a dospěl ke vzniku palestinského státu, a také by rád vyřešil spor s Íránem o jaderný program.