Azímová, která je zaměstnána v perské sekci pražské redakce stanice, přijela v únoru do Teheránu navštívit nemocnou matku. Místní úřady žurnalistce, která má íránské a americké občanství, zabavily její íránský pas a úřad prokurátora jí sdělil, že bude obviněna z činnosti pro "instituci, která šíří propagandu proti Íránské islámské republice".

Kauce, která nemá v íránské justici obdoby, odpovídá platu novinářky za dobu devíti let, kdy pro Svobodnou Evropu/Rádio Svoboda pracovala. Tuto sumu podle íránské prokuratury novinářka "nabyla nelegálně". 

Úřady daly Azímové lhůtu na splacení kauce do 20. května. Novinářka se zaručila domem své matky v Teheránu, prokuratura ale uvedla, že přijetí kauce brání formální důvody. Vrátit Azímové pas odmítla, mimo jiné s poukazem na "citlivé otázky" spojené se zájmy íránského ministerstva informací na případu.

Azímová pro stanici pracuje od roku 1998 a podobnou situaci zažila loni na jaře, kdy v Íránu čekala na vrácení pasu několik týdnů.

Azímová není jediná

V íránské věznici Evín je také od počátku května vězněna americká občanka íránského původu Halí Esfandíjáríová. V pondělí ji íránské úřady obvinily, že ve spolupráci s americkým Střediskem Woodrowa Wilsona, kde je zaměstnána, usiluje o svržení íránské vlády. Esfandíjáríová, která žije od roku 1980 v USA, byla zadržena během své návštěvy Íránu, kam přijela navštívit třiadevadesátiletou matku.

V Íránu je nezvěstný rovněž bývalý agent amerického Federálního úřadu pro vyšetřování Robert Levinson, který byl naposledy viděn v březnu na íránském ostrově Kíš.