Hlavní obsah
Neil Simon Foto: Mike Theiler, Reuters

Zemřel dramatik a nositel Pulitzerovy ceny Neil Simon

Ve věku 91 let zemřel v neděli americký dramatik a scénárista Neil Simon, který za svůj život napsal tři desítky divadelních her, stejný počet scénářů a řady libret k muzikálům. Za své dílo obdržel Pulitzerovu cenu

Neil Simon Foto: Mike Theiler, Reuters
Zemřel dramatik a nositel Pulitzerovy ceny Neil Simon

Simon byl populární i u českých diváků. Známé jsou například jeho scénáře k filmům Dobyvatel srdcí (1972), Zajatec 2. avenue (1975) či Vražda na večeři (1976).

Simon zemřel v nemocnici na Manhattanu po komplikacích spojených se zápalem plic, oznámil podle agentury AP dramatikův dlouholetý přítel Bill Evans. Evans také v roce 2004 daroval Simonovi ledvinu.

Marvin Neil Simon se narodil 4. července 1927 v newyorském Bronxu do židovské rodiny. Začínal jako poslíček v podatelně společnosti Warner Brothers, brzy ale přešel ke psaní skečů a později scénářů ke komediálním seriálům pro rozhlas a televizi.

Úspěch na Broadwayi

Na Broadwayi se překvapivě prosadil hned na první pokus: hra Come Blow Your Horn se dočkala 678 repríz a pod názvem Pojď si zařádit (1963) podle ní vznikl i hollywoodský film s Frankem Sinatrou v hlavní roli. Za muzikál Little Me (1961) obdržel první nominaci na cenu Tony (z celkem 17 nominací tři úspěšné) a definitivně se etabloval hitem sezony Bosé nohy v parku (1963). Následovala opět úspěšná filmová adaptace (1967) s ústřední dvojicí v podání Roberta Redforda a Jane Fondové.

Simon byl autorem řady dalších divadelních her. Za zmínku stojí například Podivný pár, Pokoj číslo 719, Vstupte!, Drobečky z perníku, Poslední ze žhavých milenců, Každý má svého Leona či Dámská jízda.

Na svém kontě má Simon čtyři nominace na Oscara a v roce 1991 obdržel Pulitzerovu cenu za drama Ztraceno navěky (Lost in Yonkers).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků