Hlavní obsah
Ředitel CIA John Brennan Foto: Yuri Gripas, Reuters

WikiLeaks začala zveřejňovat dokumenty z e-mailu šéfa CIA

Několik dokumentů z osobní e-mailové schránky šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Brennana uveřejnil ve středu server WikiLeaks. Dokumenty pocházejí z let 2007 až 2009, tedy z doby, než Brennan v březnu 2013 nastoupil do čela CIA.

Ředitel CIA John Brennan Foto: Yuri Gripas, Reuters
WikiLeaks začala zveřejňovat dokumenty z e-mailu šéfa CIA

"Dnes 21. října 2015 a během příštích dnů bude WikiLeaks zveřejňovat dokumenty pocházející z jedné z nevládních e-mailových schránek šéfa CIA Johna Brennana," oznámila organizace na své internetové stránce. Dodala, že Brennan tuto schránku příležitostně využíval k několika zpravodajským projektům.

V první várce dal server na internet mimo jiné krátkou zprávu, která pojednávala o věcech spojených s Íránem. Šlo o doporučení určená pro nově zvoleného prezidenta Baracka Obamu před tím, než se v lednu 2009 ujal funkce.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Další dva zveřejněné materiály z roku 2008 se týkaly mučení. Jedním je kopie návrhu zákona o omezeních výslechových metod. Druhý dokument obsahuje seznam zakázaných praktik, jako je takzvaný waterboarding nebo fingované popravy.

WikiLeaks také zveřejnil 48stránkový dokument s řadou osobních údajů, který zřejmě sepsal Brennan v roce 2008 během ověřování svých předchůdců, aby jim mohl být povolen přístup k citlivým informacím.

Teenager v e-mailu

Server začal tyto materiály publikovat několik dní poté, co neznámý počítačový pirát, který se představil jako americký teenager, sdělil listu New York Post, že pronikl do e-mailové schránky ředitele CIA a zmocnil se osobních informací.

Případem se zabývá Federální úřad pro vyšetřování (FBI) a úřad na ochranu prezidenta. Pokud se tyto informace potvrdí, půjde o další úder americkým tajným službám, které už mají problémy kvůli velkým únikům údajů v uplynulých letech, včetně zveřejnění desítek tisíc přísně tajných dokumentů a diplomatických komunikací serverem WikiLeaks.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků