Hlavní obsah
Archivní snímek Chelsea Manningové Foto: Reuters

Whistleblower Manningová se ve vězení pokusila o sebevraždu

Chelsea Manningová, která před změnou pohlaví sloužila u americké armády jako zpravodajský analytik v Iráku, se ve vězení pokusila o sebevraždu. Podle BBC o tom informovali její obhájci. Reagovali tak na zprávy o tom, že byla jejich klientka hospitalizována. Manningovou soud poslal do vězení za vynesení utajovaných informací.

Archivní snímek Chelsea Manningové Foto: Reuters
Whistleblower Manningová se ve vězení pokusila o sebevraždu

„Chelsea se minulý týden rozhodla ukončit svůj život. Ráda by si informace o svém zdravotním stavu nechala pro sebe a soustředila se na zotavení. Ví, že mají lidé otázky ohledně toho, jak se jí daří. Ráda by dala všem vědět, že je ve vězení pod drobnohledem a zůstane to tak po příštích několik týdnů,“ cituje BBC advokáty whistleblowerky.

„Jsem v pořádku a ráda, že jsem na živu. Děkuji za vaši přízeň. Zvládnu to,“ vzkázala prostřednictvím Twitteru Manningová.

Manningová byla ještě jako vojín Bradley Manning v srpnu roku 2013 odsouzena k 35 rokům vězení za vynesení více než 700 tisíc utajovaných dokumentů amerických ministerstev zahraničí a spravedlnosti. [celá zpráva]

Soubory následně publikovala organizace WikiLeaks australského aktivisty Juliana Assange.

Bradley Manning před změnou pohlaví.

Foto: Reuters, Reuters

Manningová krátce po vynesení rozsudku oznámila, že se chystá změnit pohlaví, což jí věznice povolila. Soudní znalci potvrdili, že trpí takzvanou pohlavní dysforií, tedy že je ženou v uvězněnou v mužském těle.

Trest si přesto Manningová musí odpykávat ve vězení pro muže. Až do propuštění navíc zůstává vojákem armády Spojených států.

Doživotí unikla

Chelsea Manningová čelila obvinění z dvacítky trestných činů, za které jí hrozilo až 90 let vězení. Unikla ale obvinění z napomáhání nepříteli, díky čemuž se vyhnula doživotí bez možnosti předčasného propuštění. O podmínečné propuštění může požádat po vypršení třetiny trestu.

Vojenské nápravné zařízení ve Fort Leavenworthu ve státě Kansas povolilo bývalému vojínovi hormonální terapii vedoucí ke změně pohlaví z mužského na ženské. Již v té době mluvili lékařští experti o možných sebevražedných sklonech v případě, že by léčbu a změnu pohlaví odsouzenci věznice nepovolila, upozornila ČTK.

Manningová opakovaně dávala najevo naději, že její případ povede k tomu, že armáda a další instituce uznají potřeby transsexuálů včetně potřeby specializované lékařské péče. Minulý týden Pentagon oficiálně povolil transsexuálům pracovat pro vojsko.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků