Hlavní obsah
 

V New Yorku hrozivě stoupá voda, policie vyhání lidi z nábřeží

Policejní sirény a opakované výzvy k evakuaci v pondělí zněly na nábřeží na jihovýchodním Manhattanu u úžiny East River, v níž mezitím kvůli blížícímu se hurikánu Sandy hrozivě stoupala voda, a čeřily ji nezvykle vysoké vlny. Na několika místech se již voda rozlila na nábřeží. Řádění živlů, které by přitom mělo kulminovat až večer místního času, tam přilákalo velké množství zvědavců.

 
V New Yorku hrozivě stoupá voda, policie vyhání lidi z nábřeží

"Přišlo to v ten nejhorší možný čas," cituje NBC News meteorologa Ala Rokera, který upozorňuje, že období, kdy je měsíc ve fázi úplňku umocní předpokládané záplavy. Hurikán navíc stále zesiluje. "Ještě nekulminoval příliv a už jsme ztratili na padesát metrů pláže. Bude to horší než Irene," dodal Roker s odkazem na loňský hurikán. Podle odhadů má hustě osídlené východní pobřeží USA zasáhnout hurikán v úterý nad ránem našeho času. Živel podle odhadů negativně ovlivní život 50 miliónů lidí.

"Evakuace, evakuace," znělo z policejních vozů, které křižovaly oblast. Další policisté pak kolem nábřeží pod šedivou zataženou oblohou a za ustavičného mrholení a silných poryvů natahovali žluté pásky. Lidé lační záběrů rozbouřeného vody se jimi ale nenechali odradit. Jen co se policisté přesunuli jinam, pásky podlézali a fascinovaně sledovali vlny, od kterých je oddělovalo jenom zábradlí. Běžně je přitom hladina minimálně metr a půl pod úrovní nábřeží.

Silný vítr a ustavičně se zhoršující počasí zároveň některé lidi neodradilo od každodenního joggingu na nábřeží. I oni stejně jako lidé, kteří v místě venčili své psy, ale ve stále větší míře naráželi na žluté policejní pásky a postupně se obraceli k domovu.

Chodci na břehu řeky Hudson sledují stoupající hladinu. V pozadí se rýsuje panorama New Yorku.

Foto: Reuters

Ulice města jinak byly nezvykle klidné, prakticky jedinými vozidly na nich byly žluté taxíky a policejní vozy, hasičská auta či sanitky. Jejich sirény prakticky nahradily tradiční nepřetržitý newyorský dopravní ruch. Nejezdí autobusy městské hromadné dopravy ani metro. Krizový štáb už rozhodl o uzavření Hollandova tunelu, který spojuje ostrovní Manhattan s pevninou a Battery tunel mezi Manhattanem a Brooklynem. Radnice nevylučuje ani uzavření dalších tunelů či mostů, pokud to bude potřeba.

Mnoho obchodů dnes zůstává zavřených. Firmy vzkázaly svým zaměstnancům, aby nechodili do práce. Uzavřené je i newyorské České centrum a konzulát, které sídlí v České národní budově ve čtvrti Upper East Side. "Zůstáváme nicméně v budově, kdyby se někdo z českých občanů, kdo se ocitne v nouzi, potřeboval pomoc," řekl Stanislav Beneš z konzulátu.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

Hurikán Sandy začal vzdouvat vodní hladinu řek i moře na východě USA

Video: Reuters

Hurikán Sandy by měl na New York udeřit plnou silou v noci na úterý SEČ. Město již kvůli němu nařídilo evakuaci statisíců lidí. Nehodlá ale nijak postihovat osoby, které příkazu neuposlechnou. [celá zpráva]

Hurikán takové intenzity v tomto ročním období je v oblasti značně nezvyklý. Úřady upozorňují, že jeho následky mohou být mnohem vážnější než loňský hurikán Irene, který v srpnu v New Yorku nakonec způsobil minimální škody.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků