Hlavní obsah
 

USA sevřel strach, řítí se na ně rekordní hurikán Sandy

Hurikán Sandy má podle odborníků zasáhnout východní pobřeží Spojených států v úterý ráno místního času. V šesti státech včetně New Yorku a Washingtonu, D.C. byl vyhlášen stav ohrožení. Sandy se může stát nejrozsáhlejší bouří, jaká kdy postihla USA. Svými vichry, lijáky s povodněmi a narušením dodávek proudu bude v příštích dnech sužovat na 50 miliónů lidí od východních břehů Atlantiku až po Velká jezera. Postižena je už nyní doprava.

 
USA sevřel strach, řítí se na ně rekordní hurikán Sandy

Hurikán Sandy, který již zabil 66 osob v Karibiku, má nad pevninou ještě zesílit. Neměl by podle amerických meteorologů být silný a ničivý jako hurikán Katrina, který v roce 2005 zničil New Orleans, ale mohl by z hlediska velikosti být největší bouří nad územím USA v dějinách země. Sandy má průměr přes osm set kilometrů a její větry jsou patrné až ve vzdálenosti kolem 520 kilometrů od jejího oka.

V 7:00 SEČ se bouře pohybovala k severu, přičemž její oko bylo 760 kilometrů jihovýchodně od New Yorku, uvedlo podle BBC americké Národní centrum pro  hurikány. "Frankenstorm", jak Američané bouři přezdívají, doprovázejí zatím větry o rychlosti přes 130 km/h, ale očekává se, že zesílí, až bouře v pondělí zasáhne zemi mezi Virginií a jihem Nové Anglie.

BEZ KOMENTÁŘE: Záběry hurikánu Sandy z vesmíru

Video: NASA

Bouře se pohybuje extrémně pomalu rychlostí pouhých 24 km/h, což zesiluje její účinek, protože na postižené oblasti působí déle. Hlavní obavy panují ze silných přívalových dešťů, kdy může do postižených oblastí přinést až 25 cm dešťových srážek a 60 cm sněhu.

Obyvatelé New Yorku se připravují na povodňovou vlnu po příchodu hurikánu Sandy

Foto: Adrees Latif, Reuters

Američané se chystají na bouři

Statisíce obyvatel v nejohroženějších místech byly vyzvány k evakuaci, mezi jinými i 375 000 Newyorčanů žijících v níže položených oblastech Velkého jablka. Čeká se, že záplavy způsobené dešti a vzdutým mořem mohou dosáhnout až tří metrů.

V New Yorku se zastavila hromadná doprava

Ve státech Maryland, New York, Pensylvánie a Virginie, Washingtonu a v částech Severní Karolíny byl vyhlášen stav ohrožení. V ohrožených oblastech jsou od pondělí uzavřeny státní úřady, ve službě jsou jen týmy spojené se zajišťováním bezpečnosti v zemi.

Hurikán Sandy před úderem na východní pobřeží USA na snímku pořízeném agenturou NASA

Foto: NASA

Zcela uzavřena byla newyorská burza. "Vznikající nebezpečné podmínky v důsledku hurikánu Sandy příliš ztíží zajištění bezpečnosti našich lidí a pracovišť, přičemž tato bezpečnost musí být naší prioritou," vysvětlil operátor burzy, který předtím počítal s tím, že budou zachovány minimálně elektronické finanční operace. Newyorská burza zřejmě bude zavřená i v úterý.

Oba kandidáti na prezidenta USA, stávající hlava státu Barack Obama a jeho vyzyvatel Mitt Romney, zrušili předvolební mítinky ve Virginii.

Uzavřeny jsou už od pondělí i školy, divadla a obchody.

Řadu obchodů v New Yorku, jako například tento v Riverheadu, obyvatelé vykoupili ve snaze zajistit si zásoby před úderem hurikánu Sandy.

Foto: Lucas Jackson, Reuters

Ochromený New York 

Newyorčané, kteří nebyli vyzváni k evakuaci, si kvůli bouři dělali zásoby, už o víkendu nakupovali potraviny, vodu a baterie. Jiné obchody byly už uzavřené a utěsněné před možnými záplavami po přívalových deštích. Ulice, ve kterých už vanul studený vítr, byly nezvykle tiché.

Od nedělního večera je přerušen provoz newyorského metra i příměstských vlaků.

Video bylo staženo z důvodu vypršení licenční lhůty

BEZ KOMENTÁŘE: Na východě USA se připravují na příchod "mamutí" bouře

Video: Reuters

Úřady varují, že hurikán bude na některých místech nejspíš porážet stromy a poškozovat budovy. Mezi obyvateli se začaly objevovat i známky paniky. "Jsem nervózní. Je to největší bouře, jaká kdy zasáhla naše město," cituje agentura Reuters osmadvacetiletou absolventku univerzity Lizzie Elstonovou z New Yorku.

Zrušené lety

Společnost U.S. Airways začala omezovat letecké spoje už v neděli večer a celkem počítá se zrušením na 2000 linek. Doufá, že obnoví lety v úterý, ale připouští, že průvodní jevy hurikánu mohou vést i v úterý k narušení letecké dopravy. Společnost se také rozhodla přemístit letadla z očekávané trasy hurikánu, aby se předešlo jejich případnému poškození.

Podobná opatření hlásí podle agentury Reuters také American Airlines, JetBlue Airways Corp, Delta Airlines Inc. a další letecké společnosti. Evropské aerolinky Air France, British Airways a Virgin Atlantic zrušily lety mezi evropskými metropolemi a městy na východě Spojených států včetně New Yorku, Baltimoru, Newarku, Washingtonu, Bostonu a Filadelfie. Celkem má být zrušeno 7100 letů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků