Hlavní obsah
 

V Kanadě nejsou vítáni, napsal deník o Harrym a Meghan

Rozhodnutí britského prince Harryho a jeho manželky Meghan udělat si z Kanady druhý domov vyvolává v této severoamerické zemi rozporuplné reakce. Část Kanaďanů by Harryho ráda viděla na postu generálního guvernéra, dalším ale vadí nevyřešené otázky kolem nákladů na jejich pobyt. Jeden z nejčtenějších kanadských deníků The Globe and Mail ve svém čtvrtečním vydání napsal, že pokud by Harry a Meghan zůstali členy královské rodiny, nejsou v Kanadě vítáni.

 
V Kanadě nejsou vítáni, napsal deník o Harrym a Meghan

Razantní prohlášení je o to víc šokující vzhledem k tomu, že ho přinesl konzervativní deník, který monarchii podporoval. Ve článku se doslova píše: „Kdyby byli obyčejnými občany, obyčejný Harry a Meghan ze Sussexu, byli by vítáni.“

Článek dál pokračuje: „Ale jedinečnost této monarchie a její citlivé a zároveň zásadní místo v našem ústavním systému znamenají, že zástupce královské rodiny, princ, který je šestý v pořadí následnictví na trůn, není něčím, co si Kanada může dovolit. Porušuje to nevyslovené ústavní tabu," napsal kanadský deník. Upozornil, že kanadský postoj k monarchii je odlišný od toho britského.

Deník rovněž poznamenává: „Naši králové tady nežijí. Vládnou nám z dálky. Jsou našim srdcím blízcí, ale zároveň jsou daleko.“

Kanaďané mají monarchii rádi a každou návštěvu královny či jiných členů královské rodiny přivítají s nadšením. Členové královské rodiny by ale v Kanadě neměli žít. „Kanada vítá lidi jakékoli víry, národnosti i rasy, ale jestliže jste předním členem naší královské rodiny, tato země by se neměla stát vaším domovem,“ uzavírá kanadský list.

Podle jednoho z nedávných průzkumů by většina Kanaďanů chtěla Harryho jako generálního guvernéra, tedy zástupce britské královny. Na druhou stranu ale podle jiného průzkumu rovněž většina Kanaďanů nechce platit výdaje královského páru. K tomu se také vyjádřil kanadský premiér Justin Trudeau v pořadu Global News kanadské televize. „Většina Kanaďanů je nadšena vyhlídkou na to, že by zde byla část královské rodiny, a myšlenku podporuje. Ale pořád je zde mnoho otázek a nejasností, spojených například s náklady a platbami za ně, které se musejí ještě dořešit,“ uvedl Trudeau.

Harry s Meghan vyvolali v médiích poprask, když před týdnem oznámili, že chtějí opustit role předních členů britské královské rodiny, finančně se osamostatnit a žít nejen v Británii, ale částečně také v Severní Americe. V pondělí se kvůli jejich plánům uskutečnila rodinná schůzka, po které královna Alžběta II. v prohlášení pro média uvedla, že přání dvojice respektuje, i když by byla raději, kdyby se oba nadále plně věnovali reprezentačním funkcím v monarchii. Jak přesně budou nové role i budoucí život Harryho a Meghan vypadat, si chce rodina vyjasnit co nejdříve.

Princ Harry s manželkou Meghan

Foto: Matt Dunham, ČTK/AP

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků