Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Yuri Gripas, Reuters

Trump zvažuje vyhlášení výjimečného stavu

Bílý dům připravuje jako alternativní řešení rozpočtové krize prohlášení, v němž prezident Donald Trump vyhlásí výjimečný stav podél jižní hranice USA. V pátek o tom informovala stanice CNN.

Americký prezident Donald Trump Foto: Yuri Gripas, Reuters
Trump zvažuje vyhlášení výjimečného stavu

Výjimečný stav by Trumpovi umožnil uvolnit přes sedm miliard dolarů (přes 159 miliard korun) na stavbu zdi na hranici s Mexikem. Tento postup by byl patrně napaden u soudu.

Část amerických federálních úřadů je od 22. prosince bez peněz, neboť Trump se s Kongresem pře o finance na vybudování zdi, které demokraté odmítají uvolnit. Ve čtvrtek americký Senát ve dvojím hlasování zamítl návrhy demokratů a republikánů, jak vládní rozpočtovou krizi ukončit. [celá zpráva]

Prezident a zástupci Bílého domu tlačí na podporu kvůli stavbě zdi, protože šlo o jeden z hlavních Trumpových slibů v jeho volební kampani.

Alternativní cesta může narazit

Trump v Bílém domě novinářům řekl, že pro financování zdi má "jiné alternativy". Narážel tím podle agentury AP patrně na vyhlášení výjimečného stavu, po němž by na stavbu zdi užil peníze z federálního rozpočtu, a obešel tak Kongres.

Administrativa by mohla získat 681 milionů dolarů od ministerstva financí z fondu zabaveného majetku, 3,6 miliardy dolarů určených na vojenské stavby, tři miliardy dolarů od Pentagonu z fondu vyčleněného na stavební práce a 200 milionů dolarů z fondů ministerstva pro vnitřní bezpečnost.

Pokud prezident Trump výjimečný stav vyhlásí, bude tento krok patrně napaden u soudu a v Kongresu se proti ozvou demokraté. Kritici tvrdí, že prezident nemůže výjimečného stavu využít k tomu, aby na stavbu zdi uvolnil peníze daňových poplatníků. Se soudní dohrou podle CNN počítají i Trumpovi poradci.

Souboj o projev Trump prohrál

Kvůli sporu s Kongresem o financování federálních úřadů Trump odloží každoroční prezidentské poselství o stavu americké unie na dobu, až bude pře urovnána. Projev byl původně plánován na úterý 29. ledna.

Zprávu o stavu Spojených států prezidenti tradičně přednášejí ve Sněmovně reprezentantů. Demokratická předsedkyně této kongresové komory Nancy Pelosiová ale Trumpa vyzvala, aby poselství odložil, dokud nebude obnoveno financování federálních úřadů.

Své odmítavé stanovisko šéfka Sněmovny reprezentantů potvrdila i ve středu v dopise do Bílého domu. Oficiálně Trumpovi sdělila, že promluvu ke členům Kongresu z tribuny Sněmovny reprezentantů nepovolí, dokud zůstane vláda bez peněz.

Poselství o stavu unie, které prezident pronáší ve Sněmovně reprezentantů k členům obou komor Kongresu, je slavnostní událost zorganizovaná tradičně za účasti mnoha hostů. Pronést poselství ukládá prezidentům ústava.

Kvůli postoji Pelosiové se spekulovalo, že Trump zprávu přednese z Bílého domu. Nakonec ale Trump ustoupil a na Twitteru uznal, že Pelosiová jako předsedkyně sněmovny má výsadu odklad projevu navrhnout. „Neexistuje žádné jiné místo, které by se historií, tradicí a významem mohlo rovnat sněmovní komoře. Těším se, že budu moci podat skvělou zprávu o stavu unie v blízké budoucnosti!” napsal Trump s tím, že projev přednese, až bude financování obnoveno.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků