Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci po setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Foto: Jonathan Ernst, Reuters

Trump si libuje v diktátorech, píšou ve Spojených státech

Americká média se zamýšlejí nad „diktátorskými” sklony prezidenta Donalda Trumpa, které spatřují v jeho obdivných poznámkách na adresu severokorejského vůdce Kim Čong-una. List The Washington Post napsal, že prezident „otevřeně chválí totalitní vůdce po celém světě”. Server Politico svou analýzu nazval „Donald sní o diktátorech”

Americký prezident Donald Trump na tiskové konferenci po setkání s vůdcem KLDR Kim Čong-unem. Foto: Jonathan Ernst, Reuters
Trump si libuje v diktátorech, píšou ve Spojených státech

Pozornost amerických médií po summitu v Singapuru vyvolala slova šéfa Bílého domu o tom, že Kim je silný vůdce, kterého lidé milují, talentovaný muž a skvělý vyjednavač. Trump se zalíbením hovořil o možnosti zastávat prezidentský úřad celoživotně a poznamenal, že by chtěl, aby mu lidé pozorně naslouchali, stejně jako poslouchají Kima. Tento výrok později označil za sarkasmus, který média nepochopila.

"Ať jde o žerty nebo ne, žádný prezident USA si nedovolil takový obdiv vůči diktátorům a jejich absolutní moci. Zdá se, že Trumpův zájem o tento jev roste se stále těsnějšími styky se světovými autoritářskými vůdci včetně Kima, čínského prezidenta Si Ťin-pchinga a ruského prezidenta Vladimira Putina," napsal v komentáři The Washington Post.

Rád severokorejská média

Prezident na summitu v Singapuru pochválil severokorejská média za jejich vstřícnost vůči Kim Čong-unovi. Je prý dokonce větší, než je vstřícnost televize Fox News vůči Trumpovi. Šéf Bílého domu označuje média za největší nepřátele státu a své mediální kritiky hrozí ztrestat, připomíná washingtonský list.

"Prezident Trump rozhodně mluví pravdu v jednom: Líbí se mu, jak fungují diktátoři," konstatoval zpravodajský server Politico. "Pokud s ním nesouhlasíte, cítíte se uraženi nebo žádáte vysvětlení, jste buď idiot, nebo nejste patriot," napsal.

Za největší nebezpečí označuje komentář možnost, že Trumpův přístup bude postupně považován za normální. "Staré postupy jsou dávnou minulostí. Jsou jeho slova, že stojí nad zákonem, novinkou, když je pronesl už před týdnem, před měsícem, před rokem?" ptá se autor. "Do svého štábu zařazuje podomky a příbuzné, které štve proti sobě a sleduje, jak se rvou o jeho přízeň. Je to nekonečný seriál Bílého domu."

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků