Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Matt Rourke, ČTK/AP

Trump rozčílil guvernéra Portorika chválou reakce na hurikán

Americký prezident Donald Trump se dostal do slovního sporu s guvernérem Portorika, když vychválil vládní pomoc tomuto americkému území po loňském úderu hurikánu Maria. Zatímco Trump ji označil za „neuvěřitelně úspěšnou”, guvernér Ricardo Rossello mu připomněl, že hurikán připravil o život téměř 3000 lidí a že Portoriko marně po Washingtonu žádá další pomoc.

Americký prezident Donald Trump Foto: Matt Rourke, ČTK/AP
Trump rozčílil guvernéra Portorika chválou reakce na hurikán

„Vlastně si myslím, že to byl jeden z nejlepších výkonů v dějinách s ohledem na to, o čem se bavíme,“ řekl Trump k reakci amerických úřadů na ničivý živel, který se přehnal přes karibský ostrov náležející USA téměř přesně před rokem. Prezident chválil předchozí práci své vlády v souvislosti s blížícím se hurikánem Florence, před jehož ničivou silou prchají z východního pobřeží USA statisíce lidí.

Jenže již loni čelil Trump ze strany obyvatel i politických představitelů Portorika silné kritice za to, že pomoc podle nich nebyla poskytnuta včas a v dostatečné míře. Zatímco původně se hovořilo o 64 mrtvých, nový odhad zveřejněný letos v srpnu zvýšil jejich číslo na 2975.

„Žádný vztah mezi kolonií a federální vládou nemůže být označen za ´úspěšný´, protože Portoričanům se nedostává jistých neodmyslitelných práv, z nichž se těší jiní Američané ve státech,“ ohradil se proti Trumpově tvrzení guvernér.

Mnoho lidí po hurikánu zemřelo v důsledku špatných služeb, především kvůli nedostatku lékařské péče a pitné vody.

Ke kritice Trumpa se přidala i starostka portorické metropole San Juan Carmen Yulínová Cruzová. „Pokud si myslí, že smrt 3000 lidí je úspěch, pak nám všem pomáhej Bůh,“ uvedla politička.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků