Hlavní obsah
Donald Trump hovoří v New Hampshire ke svým příznivcům Foto: David Goldman, ČTK/AP

Primárky v New Hampshiru vyhráli Sanders a Trump

Porážku utrpěla v primárkách amerických demokratů Hillary Clintonová, když v New Hampshiru v noci na středu vyhrál senátor Bernie Sandres. U republikánů uspěl poprvé magnát Donald Trump. Překvapením je druhé místo ohijského guvernéra Johna Kasicha mezi republikánskými kandidáty. Vítěz z Iowy Ted Cruz skončil až třetí.

Donald Trump hovoří v New Hampshire ke svým příznivcům Foto: David Goldman, ČTK/AP
Primárky v New Hampshiru vyhráli Sanders a Trump

Úspěch Trumpa a Sanderse není překvapivý, oba vedli i v předvolebních průzkumech. Sanders byl velmi spokojen: „Dnes v noci jsme poslali vzkaz, který bude znít od Wall Streetu po Washington, z Maine do Kalifornie.“

Bernie Sanders slaví vítězství v New Hampshire

Foto: J. David Ake, ČTK/AP

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

Volební štáb Clintonové, která vyhrála první primárky v Iowě, přiznal porážku a vydal prohlášení, podle něhož se nominační souboj demokratů rozhodne s největší pravděpodobností v březnu. Klíčová bude podpora afroamerických a hispánských voličů, mezi nimiž je populárnější Clintonová. Nejbližší primárky se ještě v únoru uskuteční v Nevadě a v Severní Karolíně.

Výsledky demokratických primárek v New Hampshire po sečtení 93% hlasů
kandidátprocento hlasůpočet volitelů
Bernie Sanders60
 13
Hillary Clintonová38 15
Vyšší počet delegátů u Clintonové je dán tím, že výsledky nejsou definitivní a z 32 delegátů je osm tzv. superdelegátů, kteří nejsou vázáni hlasováním voličů.

Demokratka Hillary Clintonová v doprovodu svého muže Billa

Foto: Adrees Latif, Reuters

Sanders, který se označuje za demokratického socialistu, podle průběžných výsledků získal po sečtení 80 procent hlasů 60 procent hlasů, zatímco Clintonová získala 38 procent, uvedla CNN.

Trump získal po sečtení zhruba 80 procent odevzdaných hlasů má na svém kontě 35 procent hlasů. Neskrýval radost z úspěchu, když podle CNN křičel: „Vau, vau, vau. Uděláme Ameriku opět velikou.“

Výsledky republikánských primárek v New Hampshire po sečtení 93 % hlasů
kandidátprocento hlasůpočet volitelů
Donald Trump3510
John Kasich16 3
Ted Cruz12 2
Jeb Bush11 2
Marco Rubio10,5 0
 Chris Christie
 7,5 0
 Carla Fiorine
 4 0
 Ben Carson
 2 0

Tvrdý boj se odehrál za Trumpem, druhý skončil ohijský guvernér John Kasich. O třetí místo sváděli souboj Ted Cruz, Jeb Bush a Marco Rubio. Téměř osm procent hlasů dostal Chris Christie, čtyři procenta Carly Florinová a dvě Ben Carson.

Donald Trump hovoří v New Hampshire ke svým příznivcům

Foto: David Goldman, ČTK/AP

Mladý Marco Rubio neskrýval zklamání a vinu svaloval na svůj neúspěch v sobotní debatě, kde čelil tlaku ze strany Chrise Christieho: „Dnes v noci jsem rozčarován. V sobotu večer to nebylo dobré, a to se nesmí opakovat.“

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků