Hlavní obsah
Jeb Bush Foto: Chuck Burton, ČTK/AP

Třetí Bush, jenž by mohl jako republikánský vítěz prezidentské volby usednout v Bílém domě. Od svého bratra George se ale politicky výrazně liší. Jeho vize třetí, levicovější cesty může konzervativní republikány odrazovat. Zejména postoje k imigraci a školství. Jebovým esem v rukávu je naopak finanční i politická podpora bratra a otce, kteří usedli v prezidentském křesle před ním.

Jeb Bush Foto: Chuck Burton, ČTK/AP
Jeb Bush

„Je požehnáním být součástí rodiny, která zasvětila svůj život službě veřejnosti,“ prohlásil Jeb na adresu svého otce a bratra i dalších příbuzných na jednom z předvolebních mítinků.

Občanům slibuje, že se zasadí o to, aby pokud možno každý dostal možnost splnit si svůj americký sen.

Proti novinářům, kteří ho kritizují, i politickým oponentům se dokáže ostře vymezit, jinak má ale (na rozdíl od svého bratra) pověst spíše kultivovaného a klidného politika, jenž se nebojí otevírat témata, která jsou tradiční doménou demokratů. S oblibou hovoří o zdravotní péči, veřejném školství či sociální péči.

Jeb, celým jménem John Ellis Bush, se narodil v roce 1953 v Texasu, kde také vyrostl a na Texaské univerzitě také absolvoval latinskoamerická studia.

Do politiky nahlédl už v roce 1988, kdy se jako úspěšný obchodník s nemovitostmi stal ministrem obchodu. Na svou funkci ale záhy rezignoval, aby se mohl naplno věnovat podpoře svého otce v úspěšné prezidentské kampani.

V roce 1998 byl zvolen guvernérem Floridy a v této funkci vydržel dvě volební období. Jako floridský guvernér učil pravidla vysoké politiky o osmnáct let mladšího Marka Rubia, aniž tušil, že se mu jeho žák nakonec postaví v republikánských primárkách.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků