Hlavní obsah
Donald Trump rozděluje Republikánskou stranu. Foto: ČTK/AP

Příkopy mezi republikány se prohlubují, uchazeči odvolali sliby o vzájemné podpoře

Neřízená střela v osobě Donalda Trumpa dále rozděluje americké republikány. Rozpory se jim nedaří zahladit a příkopy mezi nimi se prohlubují. Nyní se to projevilo v obratu, který podnikli zbylí uchazeči v boji o křeslo prezidenta. Všichni tři odvolali svůj dřívější slib, že podpoří vítěze stranických primárek, bez ohledu na to, kdo jím bude.

Donald Trump rozděluje Republikánskou stranu. Foto: ČTK/AP
Příkopy mezi republikány se prohlubují, uchazeči odvolali sliby o vzájemné podpoře

Závazek odvolal jak Trump, tak Ted Cruz, který mu jako jediný v souboji o nominaci za Republikánskou stranu ještě dokáže šlapat na paty. Stejně odmítavý je ovšem i třetí John Kasich. O slibu, kterým si uchazeče na podzim zavázalo vedení strany, Kasich v úterý řekl: „Žádný z nás neměl na otázku vůbec odpovídat.“

Třetiny: 1:1, 0:1, 2:0. Branky a nahrávky: 12. Taratuchin (Grigorenko, Pěrežogin), 45. Grigorenko (Taratuchin, Pěrežogin), 52. Trubačev (Polušin, Tjutin) - 13. Parenteau (Bouchard, White), 37. Upshall (Laich, Parenteau). Rozhodčí: Radbjer - Feola, Takula. Vyloučení: 5:3. Využití: 0:1. Diváci: 10.594.

Rusko: Medvěděv - Grebeškov, Tjutin, Kornějev, Kolcov, Kondratěv, Ljubušin, Fachrutdinov, Ježov - Polušin, Trubačev, Ovečkin - Pěrežogin, Taratuchin, Grigorenko - Anšakov, Kajgorodov, Žerděv - Arťuchin, Pestunov, Šiškanov. Trenér Rafael Išmatov.

Kanada: Fleury - Eminger, Bell, Woywitka, Colaiacovo, Stajan, White, Rouleau, Paetsch - Paille, McClement, Tootoo - Laich, Bouchard, Parenteau - Campbell, Roy, Lupul - Upshall, Wellwood, Gordon. Trenér Marc Habscheid.

Trump mu dal za pravdu a na dotaz moderátora CNN, zda stále platí, že v případě prohry podpoří svého vítězného soupeře, odvětil, že „už ne“. Trump vysvětlil, že se k němu vedení strany „chová velice nespravedlivě“ a slib podpory už stáhl i jeho největší konkurent Cruz poté, co si s Trumpem minulý týden vzájemně pohaněli své ženy. [celá zpráva]

Ten dříve skutečně na Trumpovu adresu prohlásil, že nemůže podporovat neurvalce. „Nemám ve zvyku podporovat někoho, kdo útočí na moji ženu a rodinu. Myslím si, že nominace Donalda Trumpa by byla totální kalamita,“ uvedl Cruz a poukázal, že v takovém případě by jednoznačně celonárodní volby vyhrála demokratka Hillary Clintonová.

Rubiovy zákulisní tahy

Trump sice vyhrál většinu dosavadních primárek a v souboji vede, ale nakonec ho musí nominovat sjezd strany. K tomu je nutné, aby si Trump zajistil dostatek stranických volitelů, kteří jeho kandidaturu potvrdí. K nominaci jich je třeba 1237. Trump jich má zatím okolo 700 a stále není vyloučeno, že by si nakonec potřebný počet volitelů nemusel zajistit.

V nadcházejících primárkách budou rozděleny stovky dalších volitelů – například jen v Kalifornii 172 – a nezanedbatelní nejsou ani volitelé, jež si zajistili uchazeči, kteří mezitím z boje vypadli.  To se týká především floridského senátora Marka Rubia, který nashromáždil 173 volitelských hlasů.

Rubio chce tento potenciál využít, i když už nemůže být nominován. Zatím nikoho ze soupeřů nepodpoří a snaží si zajistit, aby volitelé zůstali za ním. Špičky republikánů na Floridě potvrdily, že je Rubio kontaktoval a oznámil jim, že nadále o podporu svých volitelů stojí. Podle CNN to znamená jediné: Rubio se nadále snaží zastavit Trumpa. Jeho volitelé by na letním kongresu strany mohli podpořit Cruze a přinejmenším zabránit nominaci Trumpa v prvním kole hlasování.

Trump už některým volitelům z Rubiova tábora, kteří dali najevo, že by mohli podpořit Cruze, pohrozil žalobou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků