Hlavní obsah

Po úporném snažení se v USA podařilo oddálit škrty v rozpočtu

Americkým demokratům a republikánům se v noci na úterý podařilo dosáhnout dohody, která má oddálit hrozící automatické škrty v rozpočtu o dva měsíce. Ještě tutéž noc kompromisní dohodu schválil i Senát, nyní je řada na Sněmovně reprezentantů.

Po úporném snažení se v USA podařilo oddálit škrty v rozpočtu

Dohoda, kterou podepsali vůdci stranických klubů napříč komorami, zajišťuje rovnováhu mezi výdajovými škrty a nárůstem příjmů, což byla cena za odklad uplatnění zmíněných výdajových úspor.

Opatření prodlouží daňové škrty pro domácnosti s příjmy pod 450 000 dolarů ročně, tedy střední vrstvy, zavedené za vlády předchozího republikánského prezidenta George Bushe mladšího a dočasně odvrátí výdajové škrty na obranu a tajné služby.

Americký prezident Barack Obama v pondělí sliboval, že dohoda mezi vyjednávači vládních demokratů a opozičních republikánů je na spadnutí. Naznačil, že republikáni projevili ochotu připustit trvale vyšší daně pro nejbohatší Američany, což dlouho odmítali. Dohoda má podle něj i prodloužit podporu v nezaměstnanosti pro lidi, kteří jsou dlouhodobě bez práce, a zachovat také daňové úlevy pro rodiny s dětmi.

Burzy 1. ledna nepracují

Hlasování ve Sněmovně reprezentantů půjde podle agentury Reuters zorganizovat nejdříve na Nový rok. Technicky vzato se tak Kongres nevyhne nárazu na takzvaný fiskální útes, který formálně odstartuje výdajové škrty a ostré zvýšení daní s prvním lednovým dnem. Minimálně v úterý ale to nebude mít na burzy vliv, protože 1. ledna nepracují.

Schválení kompromisní dohody není mezi sněmovnou ovládanou republikány příliš jisté, protože mnoho republikánů si stěžovalo na to, že Obama neprojevil dostatek zájmu o škrty, jež by snížily rozpočtový deficit USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků