Hlavní obsah
Foto: Carlos Jasso, Reuters

Panamská firma Mossack Fonseca, která pomáhala obcházet daňové předpisy, ukončí činnost

Ke konci března ukončí činnost panamská advokátní kancelář Mossack Fonseca, která nechvalně proslula kauzou Panama Papers. Hackeři se zmocnili jejích dokumentů, které ukázaly, že kancelář pomáhala v obcházení daní řadě politiků a celebrit. Zastavení činnosti firma zdůvodnila škodami, které jí celosvětový skandál způsobil, uvedla ve čtvrtek agentura DPA.

Foto: Carlos Jasso, Reuters
Panamská firma Mossack Fonseca, která pomáhala obcházet daňové předpisy, ukončí činnost

Mossack Fonseca uvedla, že se v kauze stala obětí kybernetického útoku a že jí vznikly „nenapravitelné škody”. Za ty podle ní může poničení pověsti, odříznutí od finančních zdrojů a neregulérní jednání některých panamských úřadů.

Přes 40 let existující firma dodala, že od vypuknutí skandálu v dubnu 2016 již uzavřela řadu kanceláří po celém světě. Snížila také počet zaměstnanců z 600 na méně než 50.

Kancelář založili a jako hlavní společníci v ní působili německý právník Jürgen Mossack a jeho panamský partner Ramón Fonseca. Počátkem loňského roku byli oba obviněni z praní peněz v souvislosti s největším korupčním skandálem posledních desetiletí v Brazílii.

Firmu využívali i vrcholní politici

Z dokumentů Mossack Fonseca zveřejněných světovými médii vyplynulo, že firma pomáhala svým klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nezákonné činnosti. Dokumenty se týkají 214 000 subjektů z 200 zemí světa.

Po těchto odhaleních rezignovali islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson a španělský ministr průmyslu José Manuel Soria. Služeb Mossack Fonseca využívali také lidé z blízkosti ruského prezidenta Vladimira Putina, ukrajinského prezidenta Petra Porošenka nebo argentinské hlavy státu Mauricia Macriho. [celá zpráva]

V kauze figurovali i fotbalista Barcelony Lionel Messi či španělský režisér Pedro Almodóvar. [celá zpráva]

Negativní publicita kolem kauzy a hrozba, že se ocitne na mezinárodní černé listině jako nespolupracující daňový ráj, přiměly Panamu k podepsání mezinárodní daňové dohody.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků