Hlavní obsah
Hvězdný fotbalista FC Barcelona Lionel Messi při prestižním zápasu proti Realu Madrid Foto: Juan Medina, Reuters

Kdo si ulil peníze přes Panamu? Fotbalista Messi, režisér Almodóvar, píše El Mundo

Mezi stovkami osob a firem, jimž právní firma Mossack Fonseca údajně pomáhala v uplynulých letech obcházet daňové zákony, je například i španělský režisér Pedro Almodóvar, fotbalista Lionel Messi, teta španělského krále či argentinský prezident Mauricio Macri. Informoval o tom španělský list El Mundo. Podle serveru BBC mezi klienty firmy byla či je také asi sedmdesátka bývalých i současných státníků.

Hvězdný fotbalista FC Barcelona Lionel Messi při prestižním zápasu proti Realu Madrid Foto: Juan Medina, Reuters
Kdo si ulil peníze přes Panamu? Fotbalista Messi, režisér Almodóvar, píše El Mundo

Na jedenáct miliónů dokumentů v Panamě sídlící poradenské firmy Mossack Fonseca zveřejnilo v neděli několik předních světových médií. Údajně z nich vyplývá, že firma pomáhala klientům co nejefektivněji se vyhnout placení daní či legalizovat zisky z nelegální činnosti.

Společnost Mossack Fonseca se ale hájí tím, že za 40 let nikdy nebyla obviněna z kriminální činnosti. Zakládání offshoreových společností či působení politiků v jejich vedeních samo o sobě není ilegální. Záleží na legislativě dané země, jak na věc pohlíží. Politici například mohli porušit zákon, když nepravdivě informovali o svém majetku. Zakládání offshoreových firem v takzvaných daňových rájích se využívá ke snížení daňové zátěže, což někde může být také nezákonné.

Celebrity kličkují před daněmi, politici tají majetek

Mezi klienty firmy Mossack Fonseca figuruje i fotbalista Lionel Messi, hvězda FC Barcelona, který již čelí obvinění za nepřiznané čtyři milióny eur z let 2007 až 2009. Podle listu El Mundo z Panama Papers, jak se uniklým dokumentům v médiích začalo říkat, také vyplývá, že daním se přes firmu na Britských Panenských ostrovech vyhýbali i španělský režisér Pedro Almodóvar se svým bratrem Agustínem.

V Panama Papers figuruje například i nový argentinský prezident Mauricio Macri, který byl od roku 1998 několik let šéfem bahamské firmy Fleg Trading Ltd., což tehdy oficiálně nepřiznal.

Před parlamentem by měl podle El Munda v pondělí vysvětlovat skrývání příjmů přes daňové ráje také islandský premiér Sigmundur Gunnlaugsson, který byl údajně spoluvlastníkem firmy Wintris Inc.. To ale neuvedl v prohlášení o majetku, když byl před několika lety zvolen poslancem.

Také sestra bývalého španělského krále Juana Carlose I., princezna Pilar dlouhá léta tajila, že stojí v čele offshoreové firmy v Panamě.

Panama Papers také odhalily, že slavný hollywoodský herec Jackie Chan je akcionářem šesti společností se sídlem na Panenských ostrovech, považovaných za jeden z daňových rájů.

Chávez, Mubarak i mexický prezident

Mezi klienty firmy Mossack Fonseca jsou či byli také bývalý a již zesnulý venezuelský prezident Hugo Chávez, současný předseda brazilského senátu Eduardo Cunha, ázerbájdžánský exprezident Ilham Alijev, marocký král Muhammad VI., mexický prezident Enrique Peña Nieto, exprezidenti Argentiny Néstor Kirchner a Cristina Fernándezová Kirchnerová či egyptský exprezident Husní Mubarak.

Dokumenty Panama Papers pocházejí z interních záznamů firmy a týkají se období 1977 až 2015. Podle Českého centra pro investigativní žurnalistiku je mezi nimi i 283 Čechů, kteří drží akcie jedné nebo více offshoreových firem zřízených společností Mossack Fonseca.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků