Hlavní obsah
Žena, která opakovaně přerušila projev Baracka Obamy a požadovala okamžité uzavření tábora na Guantánamu Foto: Larry Downing, Reuters

Obamův projev přerušila žena požadující okamžité uzavření Guantánama

Čtvrteční projev prezidenta USA Baracka Obamy o terorismu, který přednesl na Univerzitě národní obrany ve Washingtonu, opakovaně přerušila aktivistka pacifistické organizace Code Pink Medea Benjaminová. Ve chvíli, kdy začal hovořit o věznici na Guantánamu, kde jsou zadržováni lidé podezřelí z terorismu, křičela, aby vězení okamžitě uzavřel.

Žena, která opakovaně přerušila projev Baracka Obamy a požadovala okamžité uzavření tábora na Guantánamu Foto: Larry Downing, Reuters
Obamův projev přerušila žena požadující okamžité uzavření Guantánama

Obama už během kampaně před prvním zvolením za prezidenta USA sliboval urychlené uzavření tábora. To se mu ale nepodařilo kvůli odporu republikánů a také kvůli sporu o to, kam předat zadržované.

Když začal Obama probírat otázku Gitma, jak se táboru na Guantánamu přezdívá, jedna z posluchaček na něj začala křičet. Požadovala tábor uzavřít hned.

Obama přitom právě avizoval, že podniká kroky, aby bylo možné tábor uzavřít,a kritizoval své odpůrce v Kongres, že mu brání "uzavřít zařízení, které nikdy nemělo být otevřeno". Vybídl také Kongres, aby zrušil omezení, které brání postavit podezřelé z Guantánama před soudy na americkém území.

Zmiňoval především, že musí zrušit moratorium na přepravu zadržovaných do Jemenu, třetina zadržovaných pochází právě z této země. „Toto omezení nemá smysl,“ oznámil za potlesku auditoria.  Obama zastavil transfery vězňů do Jemenu po neúspěšném pokusu o atentát na americké letadlo, kterého se dopustil usvědčený terorista vycvičený v Jemenu.   

Barack Obama při projevu o národní bezpečnosti

Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Zmínil také, že každý případ bude revidován a že ti, kteří se něčeho dopustili, budou souzeni před americkými soudy a vojenské soudy jsou adekvátní. Uvedl však, že je problém s lidmi, o nichž se ví, že se něčeho dopustili, ale nejsou proti nim dostatečné důkazy. Podle něj se však i toto vyřeší.

Uvedl také, že provoz Guantánama, kde je 166 zadržovaných, stojí ročně 150 miliónů dolarů, takže skoro milión dolarů stojí jeden vězeň v době, kdy se škrtají výdaje.

Americký president Barack Obama při projevu o terorismsu v aule Národní bezpečnostní university ve Fort McNairu ve Washingtonu.

Foto: Pablo Martinez Monsivais, ČTK/AP

Uzavření považuje za důležité. Upozornil, že tábor nemůže existovat ve stávající podobě, a naznačil, jaké by to bylo, kdyby za deset dvacet let byli stále na území, které není součástí USA, zadržováni lidé, kteří nebyli obviněni a kteří jsou násilně krmeni, když drží hladovku.

Nakonec zareagoval i na opakované výpady posluchačky: „Hlas této ženy přitáhl pozornost. Já nesouhlasím s většinou toho, co řekla, a ona neposlouchala moc z toho, co jsem řekl já. Ale (ukazuje to, že) je to klíčové téma.“

Uvedl, že historie bude soudit, jak lidé k tomuto tématu přistoupili, a budou to vášnivé diskuse. Naznačil, že větším nebezpečím než Al-Káida je zpronevěřit se vlastním ideálům. Připomněl, že Spojené státy se vypořádaly s otroctvím, fašismem i komunismem.

Americký president Obama opouští řečniště.

Foto: Larry Downing, Reuters

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků