Hlavní obsah
Tajemník ministra obrany Ashton Carter Foto: Yuriko K Nakao, Reuters

Novým americkým ministrem obrany by měl být Ashton Carter

Tajemník ministra obrany a bývalý šéf oddělení Pentagonu pro nákup zbraní bude zřejmě tím, koho nominuje na post ministra obrany americký prezident Barack Obama. Uvedl to v úterý list Washington Post. Bílý dům zatím nepotvrdil, že šedesátiletý Carter je Obamovou volbou. Uvedl, že na úterý nebylo plánováno zveřejnění nominace nového ministra obrany.

Tajemník ministra obrany Ashton Carter Foto: Yuriko K Nakao, Reuters
Novým americkým ministrem obrany by měl být Ashton Carter

Návrh nového ministra ale musí ještě schválit Senát, ve kterém získali většinu republikáni.

Dosluhující demokratický předseda senátního výboru pro ozbrojené složky Carl Levin o Carterovi řekl, že je vysoce kvalifikovaný. Republikán John McCain dodal, že Carter je nekontroverzní volbou.

Šedesátiletý Carter je málo známý, ale je oceňován kvůli svému vysokému intelektu, má doktorát z teoretické fyziky na Oxfordské univerzitě a doktoráty z fyziky a středověké historie z Yale. Disertační práce psal o latinských textech vlámských mnichů z XII. století.

Carter byl ve funkci tajemníka ministra obrany jen rok. Nikdy nesloužil v armádě, civilním zaměstnancem Pentagonu se stal v roce 1981, kdy začal pracovat na protiraketové obraně a jaderném arzenálu a programech, které měly umožnit fungovat vládě i za jaderné války. Rozumí fungování nejsložitějších zbraňových systémů.

Jedním tajemníků ministra obrany byl už za vlády prezidenta Clintona.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků