Hlavní obsah
Prezident USA Barack Obama Foto: ČTK/AP

Norskému velvyslanci v USA vynadali za Nobelovu cenu pro Obamu

Americkému prezidentovi Baracku Obamovi se nezamlouvalo, že mu hned na počátku jeho mandátu v roce 2009 norský výbor udělil Nobelovu cenu za mír. Norský ambasador v OSN Morten Wetland ve čtvrtek agentuře AP řekl, že kvůli tomu tehdy dostal vynadáno velvyslanec Norska ve Washingtonu.

Prezident USA Barack Obama Foto: ČTK/AP
Norskému velvyslanci v USA vynadali za Nobelovu cenu pro Obamu

Podle Wetlanda si washingtonského velvyslance Weggera Strømmena „podal“ tehdejší personální šéf Bílého domu Rahm Emanuel, přezdívaný „zlý hoch Rahmbo“. Mimo jiné měl Norsko nařknout z podlézání novému americkému prezidentovi.

Wetland doplnil, že udělení ceny Obamovi komisí jmenovanou norským parlamentem způsobilo rozpaky a o události nechtěl nikdo mluvit ani na půdě OSN. „Myslím si, že všichni chtěli znát motivaci výboru, ale když jsem dorazil do sídla OSN v New Yorku, nikdo o tom nemluvil. Bylo to divné, protože v OSN se o všem diskutuje. Lidé ale jen klopili zraky a neprobírali to se mnou,“ uvedl.

Wetland ve čtvrtečním sloupku pro dánský deník Dagens Naeringsliv popsal den, kdy byla cena Obamovi udělena, za svůj nejhorší v OSN.

Pětičlenný norský výbor udělil Obamovi cenu necelý rok po jeho nástupu do prezidentského úřadu. Uvedl tehdy, že je to za jeho proklamovanou snahu zbavit svět jaderných zbraní a řešit konflikty diplomatickou cestou. Rozhodnutí bylo hojně kritizováno. Obama cenu přijal se slovy, že ji bere jako závazek.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků