Hlavní obsah
Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP

Nejvyšší soud vyhověl Trumpovi, banky nemusejí vydat výpisy z jeho účtů

Americký nejvyšší soud pozastavil výkon verdiktu odvolacího soudu, podle kterého musejí americká banka Capital One a německá Deutsche Bank vydat Kongresu USA finanční záznamy prezidenta Donalda Trumpa. Informovala o tom agentura Reuters.

Americký prezident Donald Trump Foto: Evan Vucci, ČTK/AP
Nejvyšší soud vyhověl Trumpovi, banky nemusejí vydat výpisy z jeho účtů

Výbory Sněmovny reprezentantů, které jsou stejně jako celá sněmovna pod kontrolou demokratů, vyzvaly obsílkou v dubnu obě banky k vydání záznamů o Trumpových účtech, transakcích a investicích, protože nezveřejnil svá daňová přiznání. Výbory chtěly stejné informace také o Trumpových dětech a několika dalších lidech z konglomerátu The Trump Organization, který zastřešuje podnikatelské aktivity Trumpovy rodiny.

Banky dokumenty nevydaly, takže se výbory obrátily na soud. Soud už v květnu nařídil finančním domům, aby záznamy vydaly Kongresu. Trump se odvolal, ale odvolací soud tento měsíc verdikt nižší instance potvrdil. Následně se Trump obrátil na nejvyšší soud. Soudkyně nejvyššího soudu Ruth Baderová Ginsburgová mu v pátek vyhověla a výkon verdiktu odvolacího soudu pozastavila do 13. prosince. [celá zpráva]

Prezident se hájí tím, že požadavek sněmovních výborů je protiprávní a čistě politicky motivovaný. Demokraté naopak tvrdí, že dokumenty mohou obsahovat informace o případném střetu zájmů.

Trump v současné době kvůli finančním záznamům čelí několika soudním řízením. Vedle sněmovny se totiž snaží k různým finančním dokumentům dostat i prokuratura státu New York. Šéf Bílého domu dlouhodobě odmítá zveřejnit svá daňová přiznání, přestože od dob Richarda Nixona (vládl 1969-74) to udělali všichni prezidenti USA.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků