Hlavní obsah
John McCain se sice raduje z nominace, ale boj o Bílý dům by prohrál. Foto: Mike Segar , Reuters

McCain by prohrál s Obamou i Clintonovou

Těsný souboj mezi demokratickými kandidáty na amerického prezidenta Barackem Obamou a Hillary Clintonovou nic nemění na skutečnosti, že republikáni by nyní volby nevyhráli. Podle průzkumu televize ABC by republikánský kandidát John McCain prohrál s oběma.

John McCain se sice raduje z nominace, ale boj o Bílý dům by prohrál. Foto: Mike Segar , Reuters
McCain by prohrál s Obamou i Clintonovou

Obama by arizonského senátora McCaina, kterému výsledky z úterních primárek zajistily nominaci do podzimních prezidentských voleb, porazil rozdílem 12 procentních bodů , když by získal hlasy 52 procent voličů.

Pokud by byla do klání nominována Hillary Clintonová, vyhrála by takéž, ovšem těsnějším rozdílem šesti procentních bodů, když by získala hlasy poloviny voličů.

Průzkum potvrzuje starší výzkumy, podle nichž si Američané v Bílém domě dovedou představit spíše černocha než ženu. Ukazují také, že vůči Clintonové jsou více vyhraněni.

McCain neuspěl především mezi voliči, kteří odmítají válku v Iráku. McCain by v Iráku americké jednotky posílil. Podle listu The Washington Post jsou dvě třetiny Američanů s Bushem nespokojeny a domnívají se, že válku v Iráku nestálo za to vést.

Celých 27 procent zase respondentů odrazuje vysoký věk John McCaina. Hovoří pro něj naopak zkušenosti

Florida a Michigan se brání anulování primárek

V těsném souboji mezi demokratickými kandidáty opět přišla na přetřes otázka primárek na Floridě a v Michiganu. Jejich výsledky byly předem anulovány, protože oba státy posunuly termín na leden, což bylo v rozporu s nařízením Demokratické strany. Není se strana pokouší najít řešení, aby voliči z těchto států neměli pocit, že byli z primárek vyloučeni. 

Zejména Clintonová má zájem, aby se započítaly hlasy z obou států, kde se rozhoduje o 210, respektive 156 delegátech. Vyhrála v nich také díky tomu, že její protikandidáti se drželi nařízení vedení strany a primárek v těchto státech se neúčastnili.

foto: Novinky /Ondřej Lazar Krynek

I guvernéři obou zemí žádají započtení hlasů z demokratických primárek. Obvinili stranu, že se snaží umlčet hlasy více než 5 miliónů voličů. Vysocí představitelé demokratů v obou státech se v noci na čtvrtek pokoušeli najít cestu, jak dosáhnout započtení hlasů z primárek.

Floridský guvernér však odmítl, aby se uskutečnily nové primárky, protože by to stát přišlo na 18 miliónů dolarů, což považuje za plýtvání. Tyto náklady by podle něj měla nést demokratická strana.

 Předseda strany Howard Dean ale řekl, že se pokusí najít řešení, aby delegáti ze státu mohli hlasovat. Přístup obou guvernérů označil za pozitivní zprávu. jednou z možností je v létě ve státech uspořádat volební shromáždění, těch se ovšem účastní desetkrát méně lidí než primárek.

Demokraté doplácejí na to, že jednali radikálnější než republikáni. Ti za trest státům, které posunuly termín primárek na leden jen snížili počet delegátů na polovinu. 

Anketa
Kdo by měl být zvolen americkým prezidentem?
Hillary Clintonová
33.4 %
Barack Obama
51.1 %
John McCain
15.5 %
Celkem hlasovalo 7553 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků