Hlavní obsah

PROFIL: John Sidney McCain

Republikánským uchazečem o křeslo v Bílém domě byl v roce 2008 čtyřnásobný senátor za stát Arizona a bývalý pilot amerického vojenského námořnictva John McCain. Ve věku 72 let se mohl stát nejstarším nově zvoleným prezidentem USA. Ve volbách však zvítězil demokrat Barack Obama.

PROFIL: John Sidney McCain

McCain se narodil 29. srpna 1936 na americké letecké základně Coco Solo v Panamě, kde sloužil jeho otec. Jak McCainův otec, tak dědeček byli admirálové námořnictva USA. McCain se v dětství často stěhoval: žil v Connecticutu, Virginii, v Pearl Harboru na Havaji a na řadě míst v Tichém oceánu.

V rámci rodinné tradice nastoupil na námořní akademii v Annapolisu, kterou absolvoval v roce 1958. Během studií vynikl zejména jako boxer lehké váhy a často byl trestán za neuposlechnutí příkazů.

Po absolvování letů na základnách na Floridě a v Texasu se stal pilotem působícím na válečných lodích v Karibiku, kde McCaina zastihla kubánská krize. V Mississippi o dva roky později poznal rozvedenou modelku s dvěma dětmi Carol Sheppovou, kterou si vzal v červnu 1965. O rok později se jim narodila dcera Sidney. Před odchodem do vietnamské války v roce 1967 byl McCain dislokován ve Středomoří a Atlantiku.

Hrdina z Vietnamu

V červenci 1967 McCain poprvé málem zahynul při nehodě na základně v Tonkinském zálivu. Jeho letadlo bylo před vzlétnutím zasaženo při neúmyslném odpálení rakety. McCain z kokpitu unikl na poslední chvíli, jedna z bomb na jeho letadle stroj zcela rozmetala a při následném požáru zahynulo 132 mužů a 62 dalších bylo zraněno. Šrapnel zasáhl McCaina na hrudi a na nohou.

Video z incidentu:

V říjnu téhož roku bylo McCainovo letadlo sestřeleno nad Hanojí. Pilot se katapultoval, přičemž si zlomil nohy a ruku. Vietnamci mu zajistili lékařskou péči až poté, co se dozvěděli, že zajali syna amerického admirála. Na svobodu ho propustili až po pěti a půl letech, neboť odmítl výměnu své osoby za Vietnamce zajatého USA. McCain žádal, aby byli propuštěni i další Američané, s kterými byl držen.

Za léta v zajetí zažil McCain řadu výslechů a mučení a dva roky strávil na samotce, kde se pokusil o sebevraždu. Nakonec podepsal přiznání kriminálníka. „Pochopil jsem to, co řada dalších: každý má svůj bod zlomu,“ řekl později. Do přiznání však schválně vepsal křiklavá komunistická hesla a gramatické chyby. McCain má dodnes z mučení následky, nezvedne ruce nad hlavu.

Po návratu do Spojených států McCain prodělal dlouhou rekonvalescenci a vrátil se do služby. V roce 1979 se na Havaji potkal s o sedmnáct let mladší učitelkou Cindy Lou Hensleyovou, kvůli níž se o rok později rozvedl. Pár měsíců po svatbě s Hensleyovou kapitán McCain od námořnictva odešel. Za svou službu obdržel v průběhu let pět vysokých vyznamenání.

Politická kariéra

Následoval vstup do politiky. V roce 1982 byl McCain zvolen do Sněmovny reprezentantů a za čtyři roky poprvé do Senátu. Senátorem za Arizonu je dosud.

Kongresman McCain byl většinou zajedno s politickou linií prezidenta Ronalda Reagana. Nesouhlasil ale s prezidentovým vetem zákona, který zaváděl sankce pro Jihoafrickou republiku, v níž panoval aparteid. McCain pomohl Reaganovo veto přehlasovat.

John McCain se o úřad prezidenta ucházel už v roce 2000.foto: ČTK/AP

Úspěšnou kariéru senátora poznamenala aféra se získáváním finančních příspěvků spojených s takzvaným skandálem Keating Five z roku 1980. McCain nakonec ze skandálu vyvázl jen s pokáráním etické komise Senátu.

V Senátu působil McCain v řadě komisí, pomohl mimo jiné pátrat po případných přeživších amerických veteránech v jihovýchodní Asii. Po skandálu Keating Five se rovněž stal kritikem velkých sponzorských darů korporací a obchodníků politickým stranám. Zasazoval se též o vyšší daně z cigaret. Jeho návrhy podporovala administrativa prezidenta Billa Clintona, republikánům se ale nelíbily a zákon neprošel.

Prezidentský kandidát

V roce 2000 se McCain rozhodl ucházet o křeslo šéfa Bílého domu, prohrál ale v republikánských primárkách s Georgem Bushem. Znovu svou kandidaturu oznámil 28. února 2007. "Nejsem nejmladším kandidátem. Ale jsem tím nejzkušenějším," reagoval na námitky týkající se jeho věku. Přesto zpočátku vytrvale v průzkumech ztrácel podporu veřejnosti a odvraceli se od něj sponzoři, kvůli čemuž jeho tým opustili i hlavní stratég a manažer kampaně. McCainovi se však podařilo kurs obrátit a z outsidera se nakonec už v březnu stal republikánský kandidát do listopadových voleb. V těch nakonec neuspěl.

McCain je otcem sedmi dětí; s druhou manželkou má dva syny a dvě dcery, z nichž tu mladší manželé adoptovali z bangladéšského sirotčince vedeného Matkou Terezou. Původní baptista McCain navštěvuje od roku 1994 mše episkopální církve.

John McCain s manželkou Cindy a adoptovanou dcerou Bridgetfoto: ČTK/AP

Některé McCainovy politické názory

- Je pro zjednodušení cesty k získání amerického občanství pro ilegální přistěhovalce. Zároveň chce zpřísnit kontrolu hranic USA.

- Je také pro úpravu pravidel finančního přispívání ekonomických subjektů politickým stranám.

- Zasazuje se o kontrolu držení zbraní ve Spojených státech.

- Je proti kontroverzním vyšetřovacím technikám osob podezřelých z terorismu, jež autorizoval prezident George Bush

- Podporuje navýšení počtu amerických vojsk v Iráku prezidentem Bushem na jaře 2007.

- Na mítinku v Jižní Karolině na jaře 2007 šokoval publikum svou odpovědí na otázku, co si myslí o Íránu. „Bombardujte Írán“, zazpíval na populární melodii od Beach Boys.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků