Hlavní obsah
Laura Richardsononová (vlevo), Bobby Rush a Barbara Leeová informují o návštěvě Fidela Castra Foto: Jonathan Ernst , Reuters

Fidel Castro je fit, říkají američtí kongresmani

Vůdce kubánské revoluce Fidel Castro je plný energie a stále se angažuje. Uvedli to po návratu do Washingtonu tři američtí kongresmani, kteří se s 82letým politikem setkali v úterý v Havaně.

Laura Richardsononová (vlevo), Bobby Rush a Barbara Leeová informují o návštěvě Fidela Castra Foto: Jonathan Ernst , Reuters
Fidel Castro je fit, říkají američtí kongresmani

"Samozřejmě, že byl nemocný,“ řekla vedoucí delegace Barbara Leeová s narážkou na vážné zdravotní potíže vedoucí v roce 2006 k operaci břicha, ale hned dodala: „Myslím si, že ale budeme souhlasit s tím, že působil velmi zdravě, byl plný energie a velmi jasně uvažoval. V určitém smyslu to byl dojemný okamžik, protože si dělal poznámky, o vše se zajímal a požádal nás o informace o Martinu Lutheru Kingovi, bojovníkovi za lidská práva, jehož odkaz má prý velmi rád."

Laura Richardsonová dodala: „Díval se nám přímo do očí, vše pozorně sledoval, a pak se nás zeptal -  Jak můžeme pomoci prezidentu Obamovi?“

Také na třetího člena americké skupiny na návštěvě u Fidela, černošského kongresmana Bobbyho Rushe, udělala schůzka příznivý dojem.

Fidel Castro na starším snímku s chilskou prezidentkou Michelle BachletovouFOTO: ČTK/AP

Návštěvu v Castrově domě, která trvala přes hodinu, uvítala jeho manželka. Jejich syn si delegaci při rozhovoru fotografoval. Schůzka nebyla předem domluvena, neboť návštěvy Fidela Castra se odvíjejí podle jeho zdravotního stavu. Považuje se za gesto dobré vůle ze strany Havany.

Návštěva amerických kongresmanů na ostrově svobody naznačuje oteplení vztahů

Tři kongresmani patřili do sedmičlenné delegace Kongresu, která pobývala na Kubě několik dní. V pondělí se sešla s prezidentem Raúlem Castrem a sondovala vyhlídky na postupnou normalizaci styků obou zemí po pěti desetiletích nepřátelství.

Raul Castro se zdraví s Barbarou Leeovou

Foto: Geovani Fernandez, Reuters

Raul Castro se zdraví s Barbarou Leeovou
FOTO: Geovani Fernandez, Reuters
Delegace má vypracovat podrobnou zprávu pro prezidenta Obamu a ministerstvo zahraničí. Leeová naznačila, že zpráva bude příznivá a doporučí zrušit omezení, která Američanům, hlavně rodinám kubánského původu žijícím v USA, komplikovala cestování a zasílání peněz na Kubu. Obchodní embargo uvalené na ostrov Washingtonem ale zatím odvoláno být nemá.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků