Hlavní obsah
Bývalý zahraničněpolitický poradce Trumpa Carter Page Foto: Profimedia.cz

FBI pochybil při sledování Trumpova poradce. Jednal zaujatě, rozhodl federální soud

Federální úřad pro vyšetřování (FBI) se při pátrání po ruském vlivu na americké volby dopustil opakovaných chyb v žádostech o sledování Cartera Page, někdejšího zahraničněpolitického poradce prezidenta Donalda Trumpa. V prohlášení to v úterý konstatoval tajný soud FISA, který povoluje sledování osob na americké půdě pro rozvědné účely. Informovala o tom agentura Reuters.

Bývalý zahraničněpolitický poradce Trumpa Carter Page Foto: Profimedia.cz
FBI pochybil při sledování Trumpova poradce. Jednal zaujatě, rozhodl federální soud

„Postup FBI v žádostech o sledování Cartera Page, jak je ve zprávě popsáno, byl v rozporu s povinností jednat nezaujatě,” uvedla soudkyně FISA Rosemary Collyerová. Podle ní FBI poskytl „nepodložené” informace, když soud žádal o povolení Page odposlouchávat.

Prohlášení soudu následuje více než týden poté, co generální inspektor ministerstva spravedlnosti USA Michael Horowitz dospěl k závěru, že FBI se dopustil několika chyb při vyšetřování pochybnosti ohledně ruského vlivu na americké prezidentské volby. Horowitz však zároveň konstatoval, že vyšetřovatelé FBI nevedli proti Trumpově volební kampani politicky motivované vyšetřování.

Znamená to, že můj případ byl podraz.
Donald Trump

Prezident i někteří jeho zastánci zpochybňovali, že se FBI držel zákonů, když požádal v roce 2016 u tajného soudu FISA o povolení Pageova elektronického sledování. Jsou přesvědčeni, že vyšetřovatelé stranili kampani Trumpovy demokratické sokyně Hillary Clintonové.

Trump na prohlášení soudu reagoval na Twitteru: „Prohlášení soudu bylo dlouhé a neúprosné. Znamená to, že můj případ byl PODRAZ!” uvedl.

„Frekvence, s níž se žádosti příslušníků FBI (o sledování) ukázaly být neodůvodněné, v rozporu s jeho dosavadními informacemi nebo byly záměrně zamlčovány, vyvolává otázku, zda jsou informace v dalších žádostech FBI spolehlivé," napsala Collyerová. Úřadu nařídila, aby do měsíce vyhotovil zprávu o tom, jak hodlá zjednat nápravu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků