Hlavní obsah

Desítky bývalých republikánů a demokratů založily novou politickou stranu v USA

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Desítky bývalých republikánů a demokratů oznámily, že založily novou celostátní politickou stranu, napsala agentura Reuters. Cílem tohoto politického uskupení má být oslovení milionů voličů, kteří jsou podle jeho představitelů znepokojeni nefunkčním systémem dvou stran ve Spojených státech.

Foto: Carlos Barria, Reuters

Vyhrazený prostor před Bílým domem ve Washingtonu D.C.

Článek

Nové straně s názvem Forward (Vpřed) budou zpočátku společně předsedat někdejší demokratický kandidát na prezidenta Andrew Yang a Christine Toddová Whitmanová, bývalá republikánská guvernérka státu New Jersey.

Zakládající členové strany podle Reuters doufají, že partaj se stane životaschopnou alternativou k Republikánské i Demokratické straně, které dominují americké politice.

Představitelé strany uspořádají na podzim sérii akcí ve dvou desítkách měst, aby představili svou platformu a získali pro ni podporu.

Trump přestává dominovat republikánským průzkumům

Amerika

Oficiální zahájení proběhne 24. září v Houstonu a první celostátní sjezd strany se uskuteční v létě příštího roku v některém z velkých amerických měst.

Nová strana vznikla sloučením tří politických hnutí, které se v posledních letech objevily jako reakce na stále více polarizovaný politický systém v USA.

Představitelé strany se odvolávají na loňský průzkum agentury Gallup, podle něhož rekordní dvě třetiny Američanů věří v potřebu třetí strany.

Cílem uskupení má být „oživení spravedlivé, prosperující ekonomiky“ a „dát Američanům větší možnost volby, větší důvěru ve fungující vládu a větší vliv na naši budoucnost“.

Strana, která se prezentuje jako centristická, zatím neuvedla nic bližšího ohledně své politiky.

Bidenova podpora klesla opět na minimum, důvodem je inflace

Amerika

Třetím stranám se v americkém systému dvou stran historicky nedařilo. Občas mohou ovlivnit prezidentské volby.

Podle analytiků měl v roce 2000 známý ochránce spotřebitelů a kandidát Strany zelených Ralph Nader podíl na těsné porážce demokrata Alberta Gora v klání s Georgem W. Bushem.

Prohru demokratické kandidátky Hillary Clintonové v roce 2016 mnozí přičítali mimo jiné Jill Steinové, která se o hlasy voličů rovněž ucházela jako kandidátka Strany zelených.

Političtí analytici jsou ale skeptičtí, že by strana mohla uspět.

Reklama

Výběr článků

Načítám