Hlavní obsah
 

Další miliardář v Trumpově vládě: ministrem obchodu bude byznysmen Ross

Novým ministrem obchodu Spojených států bude miliardář Wilbur Ross. Američtí senátoři v pondělí schválili kandidáta navrženého prezidentem Donaldem Trumpem do funkce výraznou většinou hlasů. Informovala o tom agentura Reuters.

 
Další miliardář v Trumpově vládě: ministrem obchodu bude byznysmen Ross

Ross, který během svého nominačního slyšení napadl čínský protekcionismus, považuje za svůj prvořadý úkol analýzu obchodní dohody NAFTA mezi USA, Kanadou a Mexikem, kterou Trump vytrvale kritizuje. Za svůj cíl rovněž označil zvýšení vývozu a posílení americké energetické soběstačnosti.

Ross je stejně jako někteří další členové Trumpova vládního týmu miliardář, hodnotu jeho jmění agentura AP odhaduje na 2,9 miliardy dolarů (přes 70 miliard korun).

Nový americký ministr obchodu Wilbur Ross

Foto: Carlos Barria, Reuters

Díky svým obchodům udržuje styky po celém světě, což jeho stoupenci vnímají jako výhodu pro budoucnost amerického zahraničního obchodu, zatímco kritici v tom vidí možný střet zájmů.

V Senátu výrazně převládla první skupina, když Rosse podpořila nejen velká většina republikánů, ale i nemalá část demokratů. Schválen byl poměrem hlasů 72 ku 27.

Kabinet plný bohatých

Devětasedmdesátiletý Wilbur Louis Ross je investor a bankéř, který je známý jako krizový manažer podniků v ocelářském, uhelném, textilním nebo telekomunikačním průmyslu.

Trumpova vláda je boháčů plná. Jedná se o patrně nejbohatší administrativu v moderní americké historii. Šéfem diplomacie například Trump jmenoval miliardáře a někdejšího šéfa těžařského koncernu Exxon Mobil Rexe Tillersona. Ten se řadí k nejbohatším mužům planety. Také majetek rodiny ministryně školství Betsy DeVosové stojí za zmínku; je odhadován na více než pět miliard dolarů.

Krom magnátů nalezli v Trumpově administrativě místo také vysloužilí vojáci. Příkladem za všechny může být ministr obrany a penzionovaný generál James Mattis, jenž velel americkým jednotkám v Iráku a Afghánistánu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků