Hlavní obsah
Boeing 737 MAX American Airlines Foto: AP

Boeing 737 MAX měl v USA problémy s motorem

Letecká společnost American Airlines v pátek oznámila, že stroj Boeing 737 MAX, který mířil z Miami do New Yorku, ohlásil nouzovou situaci poté, co kapitán vypnul jeden z motorů kvůli potenciálnímu mechanickému problému. Letadlo podle společnosti bezpečně přistálo. Americký Federální úřad pro letectví (FAA) uvedl, že se bude událostí zabývat, informovala agentura Reuters.

Boeing 737 MAX American Airlines Foto: AP
Boeing 737 MAX měl v USA problémy s motorem

Stroji na vnitrostátním letu s 95 cestujícími a šestičlennou posádkou se podařilo bezpečně přistát na letišti Newark Liberty, upřesnily aerolinky.

Problém podle nich mohl způsobit tlak oleje v motoru nebo kontrolka. Dopravce upřesnil, že potíže nezapříčinil stabilizační systémem MCAS, který je spojován s dvěma tragickými haváriemi Boeingů 737 MAX v letech 2018 a 2019.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo v Indonésii a Etiopii dohromady 346 lidí. Klíčovou roli při nich sehrál právě software stabilizačního systému MCAS.

Automatický systém kvůli vadnému senzoru tehdy opakovaně poslal stroj do střemhlavého letu a posádka ho nedokázala vybrat.

Americký Federální úřad pro letectví v listopadu minulého roku schválil změny, které Boeing na stroji provedl, a v prosinci se Boeing 737 MAX vrátil znovu na oblohu. Novou certifikaci letadlu udělili regulátoři i v dalších zemích a zpět v provozu už je podle agentury Bloomberg více než sto letadel Boeing 737 MAX.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků