Hlavní obsah
Afghánský voják na hlídce Foto: Mohammad Ismail, Reuters

Bílý dům věděl už loni, že Rusko asi platí Tálibánu za útoky na Američany

Bílý dům podle agentury AP věděl od začátku roku 2019 o tom, že Rusko zřejmě odměňuje příslušníky afghánského vzbouřeneckého hnutí Tálibán za zabíjení amerických vojáků. Podle AP to tedy věděl o rok déle, než se dosud uvádělo. S podrobnostmi kauzy v úterý vláda amerického republikánského prezidenta Donalda Trumpa seznámí vybrané zákonodárce Demokratické strany, uvedla agentura Reuters.

Afghánský voják na hlídce Foto: Mohammad Ismail, Reuters
Bílý dům věděl už loni, že Rusko asi platí Tálibánu za útoky na Američany

Deník The New York Times (NYT) minulý týden v pátek s odvoláním na své zdroje napsal, že americké tajné služby informovaly prezidenta Trumpa, že ruská rozvědka platí afghánským radikálů za zabíjení amerických vojáků. Prezident to popřel a informaci označil za lež.

Agentura AP v pondělí s odvoláním na nejmenované americké představitele napsala, že Bílý dům byl o možném ruském vyplácení odměn Tálibáncům informován, a to již na počátku loňského roku, což by bylo o rok dříve, než uváděl NYT. Deník napsal, že s uvedenými zpravodajskými informacemi byl seznámen Trump a o problému koncem března 2020 diskutovala Národní bezpečnostní rada Bílého domu při meziresortním zasedání.

Podle AP bylo upozornění součástí nejméně jedné písemné zprávy od zpravodajců, které Trump denně dostává. Někdejší bezpečnostní poradce Bílého domu John Bolton, který se s prezidentem rozešel ve zlém, svým kolegům podle AP řekl, že s problémem Trumpa seznámil v březnu 2019. V pondělí to ale Bolton odmítl komentovat.

 Bílý dům seznámí s případem i vybrané demokraty

Demokratičtí politici v čele šéfkou Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou Trumpa v souvislosti se zprávou NYT kritizovali, neboť prezident proti Rusku nijak nezakročil, varování ignoroval a naopak se snažil naklonit si ruského prezidenta Vladimira Putina. Trump v neděli uvedl, že žádné takové informace o ruské aktivitě v Afghánistánu nedostal.

V pondělí Bílý dům s kauzou seznámil republikánské zákonodárce, což demokraté kritizovali, neboť Trumpova vláda měla podle nich brífink uspořádat i pro zástupce Demokratické strany.

Podle agentury Reuters zdá, že se Bílý dům snaží uklidnit situaci, kdy byl obviněn z poskytování informací jen republikánům. Schůzka s demokraty se v Bílém domě podle médií uskuteční v úterý ráno místního času (odpoledne SELČ).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků