Hlavní obsah

Američtí vojáci se dopouštějí výrazně více znásilnění

Počet znásilnění spáchaných americkými vojáky loni prudce vzrostl. Příslušníci amerických ozbrojených sil byli v roce 2008 aktéry 2923 činů sexuálního násilí včetně znásilnění, uvedl Pentagon ve zprávě zveřejněné ve středu. Představuje to nárůst počtu případů o osm procent. Oběťmi jsou jak vojáci a vojačky, tak civilisté.

Američtí vojáci se dopouštějí výrazně více znásilnění

Pojem sexuální násilí zahrnuje široké spektrum činů od pouhých doteků až po znásilnění. Z 2923 nahlášených případů šlo v 63 procentech o znásilnění nebo násilný útok se sexuálním podtextem. Do statistiky jsou zahrnuty všechny případy, kdy minimálně jedna strana - tedy útočník nebo napadený - byla aktivním příslušníkem amerických ozbrojených sil .

Podle Pentagonu ale nejde o reálný nárůst, ministerstvo se domnívá, že pouze vzrostl počet ohlášených znásilnění kvůli nové politice resortu obrany, která povzbuzuje oběti, aby vypovídaly. Přesto je Pentagon přesvědčen, že nahlášena je nanejvýš pětina znásilnění.

Čtyři pětiny obětí čin nehlásily

Součástí zprávy byl i výzkum, ze kterého vyplynulo, že skoro osmdesát procent obětí sexuálního násilí čin nehlásilo. Ze strachu a ze stigmat spojovaných s tímto typem zločinu zůstává sexuálně motivované napadení jedním ze zločinů, který je nejméně často nahlášen v armádě i mezi civilisty,“ uvedl doktor Kaye Whitley, ředitel kanceláře Pentagonu pro sexuální napadaní a jejich prevenci.

Častějšími oběťmi sexuálních útoků jsou ženy, zažilo je 6,8 procenta příslušnic armády. U mužů je to 1,8 procenta.

V roce 2008 bylo nahlášeno 2923 sexuálních napadení, jichž se dopustili vojáci. V roce 2007 to bylo 2688. V bojových oblastech bylo spáchání 251 sexuálního násilí znásilnění, 141 jich bylo spácháno v Iráku a 22 v Afghánistánu.

Vyšetřování bylo zahájeno u 2763 případů z 2923 nahlášených. V 832 případech se případy sexuálního násilí nějakým způsobem řešily, 317 případů skončilo před soudem, což představuje nárůst o 38 procent.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků